Zahrada

Přehlídka orchidejí

Cymbidium – člunatec

Patří k důležitým orchidejím k řezu a také se pěstuje v bytech a chladných nebo temperovaných sklenících.  Květy s odstávajícím pyskem jsou sestaveny do delších hroznů. Barva bývá bílá, žlutozelená, v odstínech růžovo purpurové až purpurově hnědé, často se skvrnami.  Pěstuje se v bytech, které mají  chladnější prostory. Potřebuje světlé stanoviště s rozptýleným světlem.

 

Cymbidium      orchidej

 

Koupili jste si rozkvetlé Cymbidium? Můžete jej dát i do běžné pokojové teploty, ale záhy zde odkvete. Déle se jím budete kochat, když mu najdete chladnější místnost.  Nevyhovuje mu tvrdá a chlorovaná voda. Jak nahradíte dešťovku? Dejte do větší láhve od okurek  lopatku rašeliny a sklenici doplňte vodou z vodovou.   Nechte odstát a posléze použijte k zálivce. Rostliny mají rády vysokou vzdušnou vlhkost, ale nesvědčí jim rosení listů. Zvlhčujte okolí z odpařovače anebo stříkněte spršku vody ze střičky kolem rostliny, ale tak, aby ji nepotřísnila. Dopřejte rostlinám stanoviště, kde proudí vzduch (ovšem ne průvan), předejdete výskytu škůdců, zejména puklic.

 

 

Rostliny mají různé nároky na substrát, mohou být epifytické, litofytické i terestrické (zemní).  Zemní potřebují substrát obohacený o vláknotou rašelinu. Přesazujeme  od počátku do poloviny jara, když odkvetou a květník je již zcela vyplněn (za 2-3 roky).  Na rostlině se vyvíjejí zadní pahlízy, které oddělujeme po odkvětu a přesazujeme.

 

 

Od března až dubna začínají přirůstat, dbáme o pravidelnou hojnější  zálivku. Koncem srpna zálivku omezíme a zajistíme rostlinám chladné stanoviště s dostatkem světla.  Vystačí s 5 – 10 °C. Tato fáze napomáhá tvorbě poupat. Rostliny nehnojíme, udržujeme skoro v suchu, až pokud se neobjeví květní stvoly. Teprve poté opět necháme květináč s rostlinou nasáknout vodou a přeneseme do teplejšího prostředí.  Cymbidia kvetou v období listopad až květen, kromě původních botanických druhů jsou vyšlechtěny stovky hybridů. Žhavou letošní novinkou jsou člunatce s převislými květy.

 

 

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ