Zahrada

Přesazování Pivoněk

Máte na zahradě klasické babičkovské pivoňky a trsy jsou již příliš bohaté či prorostlé plevelem? Anebo potřebují zcela změnit místo, aby hezky kvetly a vynikla jejich krása? Čas kvapí, rychle je přesaďte.

Pivoňky se přesazují od přelomu srpna a září, nyní máte poslední možnost. Připravte si rycí vidle a pořádný ostrý nůž. Trs po obvodu podryjte a opatrně vyberte rycími vidlemi, očistěte od zeminy a zcela zastřihněte listy.  Ostrým nožem trs rozdělte tak, aby měl kořeny a na novém trsu byla aspoň 3-4 očka (spící pupeny). Přeneste jej na nové stanoviště.

Záhon rozkvetlých pivoněk

Pivoňky potřebují slunečné místo nebo polostín, velmi dobře prospívají na jihovýchodě,  nesvědčí jim však vyprahlý úpal, zde okamžitě odkvétají. Bez slunce kvetou zase chabě nebo vůbec a keře jsou rozkleslé. Mají rády hlinito – písčité  a propustné půdy.

Pivoňky jsou statečné, porostou i v jílovitých půdách, snažte se ale horší půdy dobře zpracovat a promíchat s kvalitním uleželým kompostem nebo substrátem s přídavkem kompostu. Kompostem pivoňky nepohrdnou na žádném stanovišti. Na dno jámy můžete také přidat dobře uleželý hnůj, který převrstvíte zeminu anebo přimíchejte snáze dostupný hnůj granulovaný. Když jim připravíte dobré místo, odvděčí se bohatými květy. Nyní na podzim ale určitě již nepřidávejte minerální hnojiva, nanejvýš kostní moučku nebo rohovinu. Pivoňky nepatří do promáčených půd. 

Květ pivoňky

Bylinné pivoňky, tedy ty babičkovské, které kvetou v kdejaké zahrádce, musíme sázet mělce. Vrcholy pupenů budou na prst pod povrchem půdy. Opatrně zasypeme zeminou a utužíme – přišlápneme po obvodu a zalijeme. Jestli se zemina příliš propadne a pupeny vyčnívají, ještě ji opatrně dosypeme. Při hlubší výsadbě tvoří bylinné pivoňky málo poupat a špatně kvetou, někdy dokonce vůbec. Do zimy přesazené pivoňky ještě stihnout dobře zakořenit. Časté přesazování pivoňkám nesvědčí, proto přesazujte jen starší trsy. Tradiční pivoňky netrpí mrazy ani nepřízní počasí, vytvářejí bohaté trsy a rostou na stejném místě řadu let.

Pro výsadbu dřevitých pivoněk platí jiná pravidla.

Přesazování pivoněk

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ