Zahrada

ROSTLINA MĚSÍCE - Únor

Orchideje - Exotické krásky přesídlily na parapet

Orchideje dobývají nezadržitelně pozice mezi pokojovými rostlinami. Nové série těchto nádherných rostlin umožňují pěstování v běžném bytě a nevyžadují skleníky. Exotické květy vydrží na rostlinách velmi dlouho a zdobí rostliny především v zimním období.

Při správně péči orchidej určitě nemusíme po odkvětu vyhodit, ale stane se naší zelenou společnicí, která posléze zase rozkvete. Nejsnáze se v bytě pěstuje Phaleanopsismůrovec, falenopsis, který nemá žádné období vegetačního klidu.  Dostaneme statné rostliny i mini exempláře, na stvolu je řada kvítků, kvetoucích najednou. Podobné nároky mají také často pěstované Paphiopedilum  - „střevíčky“, Dendrobium , Oncidium, Miltonia či Vanda.

 

Phalaenopsis

 

Stanoviště – světlo, vlhkost

Pro falenopsisy je ideální světlé okno, kam nedopadá, nebo jen částečně zasahuje slunce.  Důsledně je chráníme před přímým slunečním úpalem. Ideálním stanovištěm je východní okno, dobře prospívají také na severozápadě. Zabydlují i okna prosluněných koupelen, kde jsou zakalená skla, která příjemně rozptýlí sluneční paprsky a navíc zde mají potřebnou vyšší vzdušnou vlhkost. Poradí si s vlhkostí v rozmezí 50 – 80 %, ale v suchých bytech je vhodné umístit květináč na misku s vodou naplněnou oblázky. Nikdy však rostlina nesmí stát ve vodě.

 

Teplota

Teplota by neměla zbytečně kolísat, větší výkyvy způsobují opad poupat. Vyhovuje jim běžná pokojová teplota (21 – 24 °C) . Nicméně noční poklesy k 15 °C na podzim iniciují lepší tvorbu poupat.

 

Hnojení

V době květu potřebují doplňovat živiny. Nejsnáze se aplikuje listová výživa pro orchideje ve spreji.  Dává se na listy, může přijít i na vzdušné kořeny, nepatří na květy. V zimním období vystačíme s intervalem 14 dnů. Dodá veškeré živiny a díky smáčedlu dobře na rostlině ulpí a usnadní příjem živin.  S příchodem jara, od března, zvýšíme hnojení na jednou týdně a můžeme již používat i hnojiva v zálivce (interval 7 – 14 dnů) nebo tyčinkové hnojivo s guánem (1 x za 3 měsíce), které je ideálním pomocníkem pro nedůsledné pěstitele.

 

Přesazování

Až orchideje odkvetou, ještě chvíli vyčkáme, zda nenasadí další květ. Zastřihneme zaschlé odkvetlé květní stvoly, zelené zkrátíme asi o třetinu až polovinu. Poté zvážíme přesazení. Většinou se přesazují po 2 letech, kdy už je substrát rozpadlý a slehlý, nepropouští dostatek vzduchu. Používáme speciální substrát pro orchideje. Základ tvoří velmi kvalitní piniová kůra různých frakcí. Žádné z orchidejí nesázíme do půdního substrátu pro klasické pokojové rostliny. V přírodě orchideje většinou rostou přichyceny na stromech, nikoliv v půdě. Světlo se dostává ke kořenům, a proto se také v interiéru pěstují v průhledných orchidejových květináčích. Na zemi rostou např. střevíčky Paphiopedilum, u nich se do  substrátu ještě přimíchává větší podíl vláknité rašeliny.

Větší rostliny upevníme k oporám na orchideje pomocí speciálních skřipců, opory používáme také na podporu květních stvolů ve vzpřímené poloze.   Po přesazování rostliny aspoň 2 dny nezaléváme, aby zaschly rány po odstraněných nebo zastřižených kořenech. 

 

Voda

Zaléváme odstátou vlažnou vodou. Nejlepší je vložit celý květináč s orchidejí na krátkou dobu do nádoby s vodou až po vrch, nechat substrát nasát a pak vykapat. Teprve poté ji vrátíme do ozdobného obalu. Orchidejím vůbec nesvědčí delší stání ve vodě a přemokřený substrát. Zaléváme střídmě, většinou jednou týdně, až když substrát proschne. Falenopsisu i četným dalším orchidejím prospívá také rosení listů, ale necháme je zase provanout, aby vlhkost nelpěla dlouho na listech. Předejdeme tak rozvoji hnilob.

Orchideje nemilují výkyvy v péči a časté stěhování. Když však na stanovišti dlouho nekvetou, najdeme jim vhodnější místo. I začínající pěstitel dnes má k dispozici už kompletní pěstitelské programy pro orchideje.

Zkušenější pěstitelé si oblíbili i velkokvěté orchideje jako Cymbidium, které již vyžaduje chladnější fázi při pěstování. Cattlea zase snese slunečné stanoviště. Oběma neprospívá rosení listů.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ