ROZKVETLÁ ZIMA I - Vilíny
Teplý průběh zimy svědčí některým keřům, které vykvétají v zimním období. Dřevin, které se zahalí do časných barev, sice není mnoho, ale v tuto dobu nás vždy potěší. Postupně je představíme. První inspiraci hledejte v botanických zahradách, parcích nebo zahradnictví a pak nic nebrání, abyste rostliny přestěhovali do vlastní zahrádky, prodávají se v zahradnických centrech i okrasných školkách. Majitelé balkonů a teras najdou také odrůdy, vhodné do nádob.
Hamamelis mollis ´Pallida´
Vilín (Hamamelis) je velmi atraktivním zástupcem raně kvetoucích dřevin v okrasné zahradě. Statné bezlisté keře se již v únoru chlubí květy v paletě odstínů od sýrově až žloutkově žluté, přes sytě oranžovou až do purpurové. Na podzim znovu rozzáří zahradu probarvené listy.
Vilín je střelec
Vilíny jsou opadavé keře, v našich podmínkách různě mohutné. Dosahují podle druhu a odrůdy výšky 3–5 m. Vzhledem částečně připomínají lísku. Základní druhy pocházejí ze Severní Ameriky a východní Asie. Štíhlé kmínky mají šedavou nebo nahnědlou kůru, která prosvítá i v době vegetace a dodává společně s habitem keřům mírně strnulý vzhled. Na neolistěných větvích se velmi časně objevují nápadné a neobvyklé klubíčkovité květy. V době silných mrazů se stočí a po oteplení se opět neporušené rozvíjejí. Některé vilíny příjemně voní (dokonce se využívají v parfumerii). Až později se objevují jednoduché, nesouměrné a nepravidelně zubaté listy. Semena, připomínající drobný oříšek se zobáčkem, dozrávají až v následující zimě, často v době květu. Při dozrání se tobolky s puknutím otevřou a vystřelí semeno až několik metrů daleko.
Hamamelis mollis ´Lombart´s Weeping´
Kde pěstovat
Ideálním stanovištěm pro vilín je prostorné místo před okny nebo poblíž cestičky, kde nejlépe vychutnáte jeho časnou krásu, neskrývejte jej v odlehlém koutě zahrady. První roky roste pomalu, až později dosáhne poněkud větších rozměrů. Řez vilínu nesvědčí. Dobře roste v humózních a stále mírně vlhkých půdách. Většina druhů žádá neutrální nebo mírně kyselou půdu, pouze vilín virginský snáší i půdy vápnité. Půdu vylepšete přidáním kompostu. Nesázejte ho na příliš suchá stanoviště. V létě, zvláště je-li dlouho sucho, raději zalévejte. Vyžaduje dostatek světla, ale snese i mírné zastínění. V našich podmínkách je vilín otužilý a zimní mrazy ho poškodí opravdu zřídka. Netrpí chorobami, škůdci ani okusem zvěře. Špatně však snáší přesazování. Pokud vilín chcete rozmnožit, zkuste hřížení větví v dubnu. Vilín koupíte zpravidla v kontejneru, čili výsadba je možná po větší část roku. Přes zimu povrch půdy nad mladými rostlinami pro jistotu namulčujte. Ideální je zetlelý hnůj, ale bohatě postačí kvalitní kompost.
Hamamelis mollis ´Verna´
Vilín je sólista
Vilíny jsou vyslovené solitéry. Vysazujte je proto samostatně, aby vynikla jejich krása. Hezké jsou také malé skupiny z různých odrůd. Zkuste třeba vysadit společně vilín kvetoucí žlutě a červeně. Kombinace s dalšími listnatými keři je spíš obtížná. Rozhodně se nehodí do živých plotů. Vyžaduje dostatek místa a je dlouhověký. Výborně vynikne před tmavými jehličnany (tisy, jedlovce - Tsuga, jedle) a vyššími stálezelenými dřeviny (cesmíny, zimostráz - Buxus).
Tip
Zkuste pěstovat vilín v nádobě. Menší rostlinu si v době květu přenesete na ideální místo u vchodu nebo před okny a po odkvětu ji umístíte opět v zahradě.
Nejčastěji se pěstuje vilín prostřední (H. x intermedia), který vznikl zkřížením vilínu japonského (H. japonica) a čínského vilínu měkkého (H. mollis). Šlechtitelé získali rostliny s celou barevnou škálou květů od světle žluté po tmavě vínovou. Dnes se při šlechtění kromě barvy květů dává velký důraz i na jejich příjemnou vůni.
Sytou žluť a příjemnou vůni má vilín měkký (H. mollis) a jeho kultivary, světle žlutý je H. mollis ´Pallida´.
Vilín jarní (Hamamelis vernalis) se pěstuje zřídka. Jako jediný vytváří nepříjemné kořenové výmladky. Žádejte proto roubované kultivary, které výmladky netvoří. Nejčastěji se pěstuje kultivat ´Lombarts Weeping´, který má jako jediný vilín převislé větve. Květy jsou drobnější, červené a listy výrazně modrozelené. Velmi oblíbený je i růžově kvetoucí H. vernalis ´Carnea´.
Také vilín virginský (H. virginiana) se pěstuje méně jako okrasný keř. Jeho květy vykvétají totiž již na podzim a ztrácejí se mezi žlutě zbarveným, ještě neopadaným, listím. Původní druh má žluté vonné květy, nejznámější je červený kultivar ´Rubescens´.
Hamamelis virginiana
Víte, že:
- jako první byl do Evropy dovezen vilín virginský již v roce 1736? Vilín měkký následoval roce 1879, vilín japonský roku 1881 a vilín jarní nejspíše až roku 1908.
- anglické jméno čarodějnická či kouzelná líska (witch-hazel) získal nejprve omylem? Původní jméno wiche (wice) hazel totiž znamená líska s ohebnými, poddajnými větvemi. Teprve později, vzhledem k léčivým vlastnostem, neobvyklé době květu, vystřelování semen, ale i proto, že se z větví vyráběla košťata, získal jméno čarodějnická. Latinským pojmenováním Hamamelis původně označoval Plinius mišpule. Název se vztahuje k prohnutým zobánkům na plodu (kališním lístkům u mišpule). České jméno zase poukazuje na svinování korunních lístků v době květu.
- indiáni používali vilín virginský jako léčivou rostlinu již před příchodem Evropanů? Především listy a kůra vilínu virginského se používají ve farmacii a kosmetice. V USA se za rok spotřebuje kolem 4 milionů litrů výtažků z listů. Droga má tonizující, stahující a protizánětlivý účinek na žíly, zvyšuje odolnost kapilár a reguluje jejich prostupnost. Používá se při léčbě hemeroidů, k redukci žilního otoku při léčbě křečových žil a unavených těžkých nohou. Napomáhá hojení popálenin a omrzlin. Indiáni jej také používali při léčbě očních a ženských chorob. V kosmetice se z něj připravují stahující přípravky. Používá se i při léčbě akné.
- výtažek z listů pomáhá omezit zčervenání citlivé pleti v obličeji při nepříznivých klimatických podmínkách? Vilím má své místo v četných kosmetických řadác pro pány i dámy, od vlasové kosmetiky až po přípravky pro přecitlivělou pleť.
Hamamelis vernalis
V dalším pokračování se budeme věnovat zimnokvětu časnému (Chimonanthus praecox)