Zahrada

ROZKVETLÁ ZIMA II - Zimnokvět

Se zimnokvětem se v zahrádkách setkáme opravdu jen velmi zřídka a to je velká škoda. Jeho křehké květy se rozvíjejí od ledna do března a můžeme se jimi potěšit i za třeskutých mrazů.

 

Zimnokvět časný - Chimonanthus

 

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox) patří do u nás poměrně exotické čeledi sazaníkovitých (Calycanthaceae). Existuje asi šest druhů, u nás se pěstuje jen tento jediný. Všechny druhy zimnokeřů pocházejí z Číny. Zimnokeř časný zde roste v horských lesích do nadmořské výšky kolem tisíce metrů. Je poměrně teplomilný.

 

Zimnokvět je opadavý keř, který dorůstá výšky do tří metrů. Jeho růst je poměrně pomalý. Listy jsou celokrajné, jednoduché dlouhé 6-13 cm. Přibližně 2,5 cm široké květy rozkvétají jednotlivě na loňských letorostech. Jsou krátce stopkaté, tvořené až 25 světle žlutými okvětními plátky. Květ zvýrazňují vnitřní plátky, které jsou až o polovinu kratší a hnědé až nachové. Za mrazů jsou květy zvonečkovitě částečně zavřené. Co je velmi příjemné, květy krásně voní. Plodem je až 4 cm dlouhá nažka s jedním semenem uzavřená ve zdužnatělé češuli. Plody u nás sice většinou nedozrají, ale pozor, jsou jedovaté!

 

Podobně jako u vilínů i zde doporučujeme tuto pěstitelskou vzácnost pěstovat poblíž našeho stavení, abychom si zimních květů užili při každém vyhlédnutí z okna. Navíc však to musí být místo teplé, slunné a chráněné vzhledem k teplomilnosti této dřeviny. Pozor však na zimní slunce, které v kombinaci s následným mrazem může keř silně poškodit. Na půdu zimnokvět náročný není. Pokud jej chceme rozmnožit, můžeme použít semena, která je třeba vyset hned po dozrání, nebo použijeme zelené letní řízky, hřížení a nebo též kořenové výmladky.

 

Zimnokvět časný - Chimonanthus 

 

Z kultivarů se u nás objevuje ´Concolor´, který má květy žluté a vnitřní okvětní plátky jsou stejně zbarvené jako ty vnější. Další je ´Grandiflorus´, který má vnitřní okvětní plátky výrazně purpurové. V botanických zahradách je možné spatřit třeba ještě kultivary ´Brockhill Goldleaf´ nebo ´Luteus´.

 

V dalším pokračování se budeme věnovat lískovníčku (Corylopsis).

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ