Zahrada

ROZKVETLÁ ZIMA III - Lískovníček

Po dvou dílech věnovaných vilínům a zimnokvětu se pustíme do lískovníčku. Ten sice není vyloženě zimní kvetoucí ozdobou, ale rozkvétá velmi časně na jaře.

 

Lískovníček (Corylopsis)

Corylopsis spicata

 

Na zahrádkách patří zatím k méně často pěstovaným dřevinám. Při tom se jedná o méně vzrůstný atraktivní keřík, který rozkvétá v době před vyrašením listů.

 

Keř z východní Asie

Rod lískovníček (Corylopsis) pochází z oblasti Japonska, Himálaje a Číny, kde roste na dvacet druhů tohoto rodu. Jeho český i vědecký název jsou odvozeny od lísky (Corylus). Což zřejmě souvisí s podobností listů. Na rozdíl od lísky je příbuzný vilínům (čeleď Hamamelidaceae). Vilínům se také podobá, ale je drobnějšího vzrůstu. Dorůstá zpravidla jednoho až tří metrů. Nejozdobnější je právě na jaře a v předjaří díky zajímavým světležlutým květům uspořádaným do dvou až devítikvětých převislých hroznů a příjemné prvosenkové nebo mandlové vůni. Květy jsou chráněny ozdobnými listeny, nevadí jim mráz ani sníh. 

 

Vyberte si druh

Nejčastěji se pěstuje lískovníček klasnatý (Corylopsis spicata) a l. chudokvětý (C. pauciflora).

Corylopsis paucifloraje menší keřík původem z Japonska. Květy jsou žlutozelené až krémové zvonkovitého tvaru, voní po mandlích. Nenechte se zmást názvem a nebojte se, že květy na něm budete muset hledat. Bývá jimi obsypán, ale hroznovitá převislá květenství mají o několik málo kvítků méně než u lískovníčku klasnatého.

Corylopsis spicata rovněž pochází z Japonska. Vysoký bývá 1-3 m. Květy jsou uspořádané po 6-12 v hroznech.

Dalším druhem, který se u nás občas pěstuje je Corylopsis willmottiae, který pochází z Číny. Dosahuje výšky 2-5 m. Převislé hrozby jsou 10-20květé, světle žluté.

 

Corylopsis willmottiae

Corylopsis willmottiae

 

Pěstování

Lískovníčky pěstujeme spíše v polostínu. Pokud je vysadíte na slunce, nesmí být na přímém úpalu. Půda by měla být mírně kyselá, živná a mírně stále vlhká. Nedařilo by se jim na půdách kamenitých a vysychavých. Výhodou je, že nevyžadují řez. Pokud však máte pocit, že by bylo třeba keř řezem upravit, udělejte řez krátce po odkvětu, než se rozvinou jasně zelené, lískám podobné listy.

Keře jsou ozdobné i podzimním zbarvením listů, které je zlatožluté.

Vysazujte je do předzahrádek, malých zahrádek, pod řídké koruny stromů nebo jako solitéry. Hodí se také velmi dobře do zahrad v asijském stylu. Keříky odolávají dobře mrazům do cca -24 až -27 °C. Chraňte je před průvanem, silným větrem, zimním sluncem. Nehodí se do vyšších poloh. Před příchodem zimy je vhodné přikrýt spodní část rostliny. Na povrch půdy nasypte například vrstvu drcené kůry. Lískovníčky můžete kombinovat například s azalkami a časnými pěnišníky, vřesovci,jarními cibulovinami a dalšími časně kvetoucími rostlinami.

   

Corylopsis platypetala                                                                  

Corylopsis platypetala

 

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ