Zahrada

ROZKVETLÁ ZIMA IV - Kalina

Kaliny jsou impozantní listnaté keře, které se pěstují zejména pro lehkou eleganci květů, zajímavé plody a v mnoha případech i pro velmi dekorativní listy. V době květu kaliny provází výrazná vůně. Existuje přibližně 150 – 200 druhů, z nichž mnohé se pěstují v zahradách, nebo daly vzniknout atraktivním kultivarům.

 

Kalina vonná (Viburnum fragrans)

Kalina vonná (Viburnum fragrans)

 

 Nás však nyní zajímají především kaliny, které ozdobí zahradu ještě v zimě. Za normálních okolností sice rozkvétají v březnu, ale pří slabších zimách už v lednu nebo únoru. Do této skupiny patří například hybridní kalina bodnanská  (Viburnum x bodnatense), která dorůstá do výšky 2 – 3 m. Má velmi zdravý a pevný vzhled. Růžové květy jsou nejen krásné, ale potěší i velmi příjemnou vůní. Listy získávají na podzim nevšední bronzovou barvu. Viburnum bodnantense ´Dawn´ má velké tmavorůžové, později blednoucí květy, které příjemně a silně voní. Délka zimního kvetení závisí na počasí. Tento kultivar se může rozrůst do hustě větveného keře dosahujícího výšky 2,5 m. V. bodnatense ‘Charles Lamont’ zůstává poněkud menšího vzrůstu, červená poupata se později rozvíjejí v tmavorůžové květy.

Kalina bodnanská je nenáročná, ale nedaří se ji ve stínu nebo v příliš suché půdě.

 

Z časně kvetoucích si pozornost zaslouží ještě kalina vonná (Viburnum fragransněkdy také označována synonymním názvem Viburnum farreri). Nepravidelně rozložitý keř pochází z Číny. Dorůstá výšky kolem 2 – 3 m. Listy i květenství jsou menší než u kaliny bodnanské. Květy vyniknou na ještě neolistěných větévkách. Vypadají křehce, ale snesou až desetistupňové mrazy. Po odkvětu se začínají tvořit drobnější plody (peckovice). Zprvu jsou červené, později zčernají. Pěstujeme ji na slunném místě, ale může růst i v polostínu. Vynikne nejlépe samostatně nebo v menších skupinách.

 

Viburnum farreri

Kalina vonná (Viburnum fragrans)

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ