Zahrada

Sedmikráska chudobka - Bellis perennis

Když byste pátrali po lidových názvech této nenápadné rostliny, nahlédněte do historie lidového moudra. Naši předci totiž bedlivě sledovali roční cykly a souzněli s přírodou. Lidový název chudobka nebo hladověnka vytvořili z jevů, které provázely některé suché a nehostinné roky. Když brzy z jara uvidíte bohatě kvetoucí sedmikrásky, tak vládne počasí slunné a suché. Další lidový název oko dne je odvozen z heliotropických vlastností chudobky podobným slunečnici – otáčí se za světlem a zavírá květy za soumraku nebo při zamračení.

Výskyt sedmikrásky můžeme pozorovat po celé Evropě až po Kavkaz. Roste na slunných místech. „Zapleveluje“ naše trávníky, chceme-li mít vysloveně okrasné. Venkovské naopak prozáří.  Pověst o jejím vzniku mluví o slze Panny Marie, která se změnila na tuto něžnou květinku, když i s rodinou prchali do Egypta. Možná proto je symbolem čisté lásky, věrnosti a nevinnosti.

Sedmikráska vždy sloužila jako doplněk stravy a ani moderní expertizy ji neubraly na léčivých účincích. V kuchyni využijeme za syrova mladé úbory a listy do salátů, z lístků se připravuje španát, osvěží nádivky, hodí se do polévek a před podáváním můžeme dozdobit polévku i kvítky. Jako nektarodárná rostlina skýtá potravu již na počátku vegetace včelám a motýlům.

Odvar ze sedmikrásky zlepšuje metabolizmus a látkovou výměnu v játrech, používaná na také při průjmech a střevních potížích. Sedmikráska se využívá i při výrobě krémů pro děti i dospělé. Snadno si i doma vyrobíme tonikum na osvěžní matné a unavené kůže. Použijeme odvar na obklady nebo jej přidáme do koupele.

Když se děti při skotačení venku sedřou, stačí na vyčištěnou odřeninu přiložit nadrcené čerstvé listy. Sedmikráska má velmi dobré antiseptické vlastnosti. Ranka se pěkně zahojí a děti budou rády za láskyplnou pozornost, kterou jim darujete. Na rozptýlení mohou v mezičase ošetření nebo po něm hrát hru s okvětními lístky. Dokole je trhejte a říkejte si u toho: „má mě rád- nemá mě rád“. Otrhané plátky využijete jako přídavek do jákehokoliv čaje.

Když bychom si chtěli zhotovit mast na oděrky, ranky nebo jinak poškozenou či rozpraskanou pokožku, třeba na ruce, můžeme zkusit následující recept:

150 g sušených květů a listů sedmikrásky

45 g včelího vosku

150 g kokosového tuku nebo jiného kvalitního tuku, případně použijeme lékárenskou vazelínu

Ve vodní lázni pozvolna rozpustíme vosk a tuk a pak přidáme sušenou sedmikrásku. Z čerstvé by se do krému uvolnila nežádoucí voda, která by omezila trvanlivost. Vaříme 2 hodiny na mírném ohni. Poté scedíme, vymačkáme bylinu a přelijeme do čisté nádobky. Doba trvanlivosti se řídí dle data trvanlivosti tuku.

Na sběr květů a listů se vydejte na jaře. Sedmikrásky trhejte za slunečných dnů, nejlépe kolem poledne. Traduje se, že zvláště kouzelnou moc mají květy právě v rozmezí 12 a 13 hodiny. Usušte si je a noste u sebe v kapse nebo peněžence, prý to přináší úspěch v podnikání. Zkusíte to?

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ