Zahrada

Seřízněte petunie

Petunie již nejsou zářivou ozdobou? Žloutnou, vytáhly se, méně kvetou, prostě vypadají celkově opelichaně? Nezoufejte, zdaleka ještě není čas odnést truhlík na kompost. Vyplatí se ještě petunky mírně seříznout, hezky znova obrazí. Když se podíváte na stonky, možní již nyní vidíte rašící mladé lístky.

Také důkladně odstraňte odkvetlé květy, nestačí vytáhnout jen zavadlé barevné lupínky, musíte je odštípnout i se zelenou následující částí. Především vyštípejte semena, jejich tvorba zastavuje kvetení.  Ukrývají se v zeleném kalíšku s temnějším středem, objevíte je mezi listy i květy a snadno se je naučíte rozeznat od květních pupenů. Čištění petunií je nimravá práce, ale přinese  výsledek. Očistěte všechny uschlé a zežloutlé lisy. Ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami zkraťte stonky klidně o třetinu. Uschlé části  výhonů také odstřihněte. Na vyholování jsou mnohem méně náchylné drobnokvěté petunie, kam patří také tzv. Million Bells. Ale také jim prospěje péče, odmění se vodopádem květů.

 

Všechny petunie přihnojte hnojivy na podporu kvetení v krystalické, tekuté nebo gelové formě, tuto výživu ihned přijmou. Také jim pomůže zálivka Vitality komplexem, který obsahuje žížalí produkty. Petunie vyžadují vyšší obsah železa, kromě hnojiva na petunie jej najdete také v hnojivu na citrusy. nemáte-li jej nečekejte s ošetřením, každé kvalitní hnojivo na balkonové rostliny jim porspěje, aby se znova dostaly do kondice. Za horkých dnů truhlíky denně kontrolujte a podle potřeby doplňujte vláhu. Nestříkejte při zálivce na list, předejdete rozvoji houbových chorob nebo škaredým skvrnám, kdy listy přes kapky spálí slunce.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ