Zahrada

Sněženky, první jarní cibuloviny

Sněženky jsou malým rodem, popsáno je kolem 20 druhů, které si jsou značně podobné. Rostou v Evropě a Středomoří, na východ zasahují na Blízký východ a Kavkaz.

Jednotlivé druhy se od sebe liší především velikostí a stavbou listů, méně již tvarem květů. V zemi mají cibuli s hladkou slupkou, ze které vyrůstají obvykle dva nebo tři listy. Květní stvol nese vždy jeden květ vyrůstající z toulcovitého zelenobílého listenu. Květy sněženek jsou bílé, trojčetné. Vnitřní zeleně lemované okvětní lístky jsou výrazně kratší, vytvářejí korunku, zatímco vnější jsou delší a volně rozestálé. Tím se liší od příbuzných bledují, které mají okvětní lístky stejné. Plodem je tobolka. Bílá semena obsahují masíčko, které láká mravence a pomocí nich se semena rozšiřují.

Sněženky rostou obvykle v humózních vlhkých lesích, často v horských údolích. Populace jsou často početné, ale vhodné lokality, především v suchém Středomoří, v Malé Asii a na Kavkaze jsou od sebe vzdálené a jednotlivé druhy se vyskytují jen na malých územích. Proto jsou některé druhy vážně ohrožené a hrozí jim vyhubení.

Sněženka jsou mírně jedovaté, otrava se projevuje průjmem, zvracením a bolestmi břicha.

V rostlině je obsažen galantamin, inhibitor acetylcholin esterázy. Jeho účinek byl zjištěn v 50-tých letech v Sovětském svazu, dnes se používá především ke zpomalení příznaků Alzheimerovy nemoci. Působí také jako protijed proti některým halucinogenům. Proto jsou sněženky někdy ztotožňovány s bájnou rostlinou moly, která zachránila Odyssea před jedy čarodějky Kyrké. Sněženka obsahuje také lektin GNA, který se ničí varem. Je jedovatý pro hmyz a proto se uvažuje o využití jeho genu, při genových manipulacích. Výsledky jsou však zatím sporné.

Sněženky jsou oblíbené zahradní rostliny. Popularity pěstování dosahovaly před druhou světovou válkou, kdy byla v kutluře řada odchylek a hybridů. Renesanci nadšenci pro pěstování sněženek, kteří se nazývají galantophilové, zažívají od devadesátých let minulého století. Pořádají výlety , na kterých hledají odchylky oproti běžnému divokému typu, kříží botanické druhy, v Británii a Německu pořádají výstavy.

Na zahradách se nejčastěji pěstuje naše domácí  sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), dále Galanthus elwesii a případně i jiné druhy jako například Galanthus rizehensis nebo Galanthus woronowii. K dispozici je také celá řada odrůd, ať již plnokvětých tak s mohutnějším vzrůstem či se změněnou barvou vnitřních okvětních lístků.

Fotogalerie

Galanthus ´Magnet´ Galanthus ´Dionysus´ Galanthus ´Greenish´ Galanthus elwesii ´Flore Plena´
ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ