Zahrada

Tykve, které stojí za vyzkoušení

I přes celosvětové rozšíření zůstaly u nás tykve okrajovou zeleninou. Velkoplodé odrůdy GOLIÁŠ a VELTRUSKÁ OBROVSKÁ spolu s cuketami a patisony byly jedinými tykvemi, které se až donedávna pěstovaly. Pak se ale na scéně objevilo oranžové Hokkaido. Tykev s menšími plody, oranžová, sladká a chutná. Dle některých referencí až zázračně zdravá. Hokkaido se za pár let stalo u nás tykví daleko nejpěstovanější. A tato odrůda vzbudila zájem o celou rodinu tykví.

 

 

 HOKKAIDO MIX

 

Tykev velkoplodá (Cucurbita maxima DUCH.), ke které patří Hokkaido, je jeden z nejvariabilnějších zeleninových druhů. Její plody bývají kulovité i ploché, protáhle banánovité, hruškovité, turbanovité i na obou koncích zúžené.  Velké plody má tato tykev již v druhovém názvu, ty můžou skutečně dosáhnout hmotnosti až několika stovek kilogramů. Nejoblíbenější jsou ale odrůdy s plody menšími, o hmotnosti od jednoho do tří kilogramů. Právě taková je odrůda Hokkaido, ve světě známější pod označením Uchiki Kuri. Oby tyto názvy nezapřou japonský původ. Tykve ale pocházejí z Ameriky, jak je možné, že tato odrůda má původ japonský? V odborné terminologii se tomu říká „druhotné centrum vývoje druhu“. Stovky a tisíce let se po světě plodiny rozšiřují spolu s člověkem. V oblastech, kde nebyly dosud známé, se dlouhodobě pěstují a šlechtí. Každá oblast má samozřejmě svoje specifické kulturní, pěstitelské a gastronomické požadavky. Právě Japonci šlechtí na chuť, hlavní atribut Hokkaida.

 

Nejznámější a nejtradičnější je oranžové Hokkaido. Ve světě se ale tato odrůda pěstuje ve třech barvách – oranžové, zelené a modré.

DELICA F1  jezelené Hokkaido“. Plody jsou ploše kulovité, tmavozelené se světlým žíháním. Dorůstají do hmotnosti kolem 2 kg, dužina je velice chutná, jasně oranžová. Slupka plodu je silnější a pevnější než u klasického Hokkaida, plody jsou díky tomu lépe skladovatelné.

 

DELICA F1

 

Odrůda BLUE KURI je označována i jako BLUE HOKKAIDO – modré Hokkaido. Plody jsou šedomodré, mírně plošší než u tradičního oranžového Hokkaida, o váze kolem 1,5 kg. Kvalitou dužiny i její chutí se plody oranžovému bratru vyrovnají. Právě chuť je to první, co labužníci u této tykve oceňují. Někteří tvrdí, že předčí i klasické oranžové Hokkaido. Plody jsou dobře skladovatelné.

 

BLUE KURI

 

Novinkou letošního jara je SOLOR, dnes nejlépe skladovatelné Hokkaido v sortimentu. Jestli chcete skladování ještě prodloužit, skladujte plody v suchu, při teplotě nad 12 °C. Vydrží vám tak až do dubna.

 

 

SOLOR

 

Tykev velkoplodá zahrnuje ve své rozmanitosti více typů, např. „kabocha“, „buttercup“ nebo„hubbard“. Jsou hojně pěstované v Americe i v Asii. Některé z nich jsou letos poprvé nabízeny i u nás.

 

SUNSHINE je odrůdou typu „kabocha“, která si v posledních letech získává oblibu mezi zahrádkáři po celém světě. Plody jsou kulatější než u tradičního Hokkaida, jsou ale uniformní o hmotnosti 1,5 až 2 kg. Při dobré péči má odrůda až 8 plodů na rostlině. Jejich velikost závisí na prostoru, který rostlina má.

 

SUNSHINE

 

Podobný typ plodu má hybrid DELICIAN F1. Odrůda je velmi vhodná na pečení, vaření a smažení.              

 

Typ „buttercup“ má ploše kulovité plody s ostrým přechodem stěny, plody vypadají jako nasekané z dlouhého válce. Na špičce plodu se často objevuje menší turbanovitý výrůstek. Tyto odrůdy se kvalitou sytě oranžové dužiny vyrovnají Hokkaidu. BONBON F1 je špičkovou hybridní odrůdou tohoto typu.

 

BONBON F1

 

Typ „hubbard“ patří v Americe k nejoblíbenějším. Tyto tykve mají protáhle kulovitý tvar s typickým krčkem a špičatým koncem. Dorůstají do velikosti 5 i 7 kilogramů, jsou chutné i dekorativní současně. Mají pevnou slupku, která zajišťuje výbornou a dlouhou skladovatelnost.

GOLDEN HUBBARD má plody typického kulatého tvaru s výrazným krčkem. Povrch plodu je výrazně rýhovaný a vrásčitý, dužina má výtečnou kvalitu. Plody dorůstají velikosti 2 až 5 kg.

GREEN HUBBARD má tmavě zelené, téměř černé a výrazně bradavičnaté plody jsou vysoce dekorativní. Dorůstají velikosti 3 až 12 kg v závislosti na sponu, výživě a počtu plodů na rostlině. Odrůda je velice dobře skladovatelná a výborná na kuchyňskou úpravu.

BLUE HUBBARD má plody o hmotnosti 5 až 8 kg s tvrdou, šedomodrou slupkou. Povrch plodu je mírně rýhovaný a zvrásněný.

 

GOLDEN HUBBARD                  GREEN HUBBARD                      BLUE HUBBARD

 

Tip zahradního království:

Rádi zkoušíte stále něco nové? Právě pro vás je zde jihoamerická odrůda MORANGA COROA. Její plody jsou ploše kulovité, výrazně žebernaté, tmavošedé s bílými pruhy. Dorůstají hmotnosti 2 až 3 kg a jsou výborné pro kuchyňskou úpravu.

 

MORANGA COROA

Připraveno podle podkladů www.dobrasemena.cz

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ