Zahrada

Vánoce blíže k jihu

Jedlička není jediným atributem Vánoc, v adventním čase jsme navštívili italské Toskánsko, abychom se podívali, které rostliny máme a nemáme společné. Naprosto se shodneme ve jmelí, stěhuje se na svátky do každé italské domácnosti, aby zajistilo zdraví, štěstí, ochranu před zlými mocnostmi, sounáležitost rodiny a lásku pro nadcházející rok a také se pod ním líbá. Určitě se zde však nespokojí drobnou snítkou, jmelí se prodává v pořádných svazcích, často připomíná spíš kolo, dokonce opatřené pevným proutěným závěsem. Přednost má jmelí zelené, zlacené se přidává jen jako doplněk.

Jmelí

Společnou máme také vánoční hvězdu, patří mezi nejpopulárnější vánoční květiny, v provincii Pistoia se také tradičně pěstuje. Žádané jsou opět mohutnější a vícekmínkové rostliny, dominuje sytá červená barva. Další oblíbenou pokojovkou je brambořík a taky raději fortelná rostlina než mini.

vánoční hvězda

Postupně si získávají přízeň, tak jako u nás, pokojové orchideje. Důležitou součást vánočních aranžmá a svícnů tvoří také řezané růže. Mezi exotické, ale jistě slavnostní rostliny patří protea, která se pěstuje v květináči nebo dodává řezaná.

 kvetoucí protea

Protea - pěstitel Vivai Simoncini

V Toskánsku ještě rostou rozmanité smrky a jedličky, až na úpatí hor však nejsou běžnou součástí přírody. Ovšem velmi dobře prospívají v řadě okrasných zahradnických školek. Právě kolem města Pistoia je množství pěstitelských ploch. Používají se jako vánoční stromky, setkali jsme se s nimi na vyzdobených ulicích, v hotelích a restauracích a provázejí také svátky v rodinách. Častěji než u nás se používají také rostliny v kontejnerech, určitě vévodí na veřejných plochách. Ovšem i ty z domácností se díky mírnějšímu klimatu po svátcích snadněji aklimatizují venku. Na klasické, a u nás stále oblíbené borovice, jsme nikde nenarazili.

 

vánoční Toskánsko

Hlavní náměstí Pistoia

Takovým přechodným zástupcem, který ještě spadá mezi jehličnany, ale u nás se s ním setkáme jen zřídka, je pokojová jedle – araukárie. Má jemnější větve a zdobí se převážně velkými ozdobami.

araukárie s vánoční dekorací

No a pak tady máme rostliny pro nás neobvyklé – nejčastěji ozdobené palmy. Ty vysoké mají kmeny omotané ozdobným řetězem a v koruně další ozdoby, drobné palmy do interiéru se zase vkládají do ozdobného obalu. Důležité je, že zelení také symbolizují návrat k životu a věčný koloběh.

palma

V teplých jižnějších regionech nescházejí ve vánoční výzdobě nejrůznější kaktusy – jestli jako samostatné kousky, nebo jako součást vánočních svícnů a dalších dekorací. Napadlo vás někdy, že sváteční výzdobou může být i zcela jiný kaktus, než je u nás oblíbený kaktus vánoční? Na květinové burze v Pescii, odkud se rozjíždějí květiny po celé zemi, jsme shlédli rozmanité vánoční pichlavé variace.

vánočně ozdobené kaktusy

Protože jehličí tady není taková hojnost jako u nás, určitě si jej lidé nemohou jen tak venku nalámat, tak i ve věncích a dekoracích se s ním šetří. Kupuje se v obchodech, podobně jako mech. Adventní věnce sestávají více z neživých ozdob, proutí, případně se přidává také zimostráz nebo vavřín.

(mp)

Školky s jehličnany

Okrasná školka Barni Cesare

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ