Zahrada

Vánoce inspirované našimi předky

Vánoční výstavy v centru Prahy, ve skleníku botanické zahrady Na Slupi se staly vyhledávaným místem setkání všech milovníků půvabných věcí se závanem historie. Řadu let je pečlivě připravuje s tvůrčí skupinou spolupracovníků Petr Herynek.

 

Setkávají se zde skutečné historické předměty a novodobé výtvory inspirované lidovu  tradicí. Návštěvník vždy najde něco nového, překvapivého a dozví se zajímavé informace z minulosti, ale také uvidí práce zcela současných zručných lidí. Využívají běžně dostupný materiál, často z přírody, ale také těsto, textil, keramikou apod.

Máte-li tvořivého ducha, čeká zde mnoho inspirace, jak si svátečně vyzdobit domácnost. Pravidelně výstavu doprovází také tvůrčí dílničky pro děti anebo si odnesete nový lahodný recept. Co  přináší letošní ročník? Například andělské scenérie, velkou perníkovou chaloupku, ale i menší precizní perníkové chaloupky kombinované s modrotiskem,  miniaturní krajinky s trpaslíky a jinými postavičkami, myší domeček, vařečkové divadlo, chlebový betlém, plejádu starých i mladších medvídků a medvědů (mnozí mají slušivé oblečky), vysokánský vánoční vrkoč, ukázky  titěrného cukroví, čertí bleší trh...

Adventní vlak dobré pohody sestává z 50 dřevěných vagonků a každý znázorňuje nějaký tradiční vánoční zvyk. Atmosféru doplní švitoření andulek a stařičký kavárenský gramofon, který přehrává dávné songy. Vzduch provoní vánoční cukroví a živé stromky ověnčené ozdobami z nejrůznějších přírodních materiálů. Historickou promítačkou se budou promítat staré vánoční pohledy zhotovené před sto lety.

Seznámíte se rovněž se staročeskými symboly Vánoc. Dozvíte se mimo jiné, co jsou vrkoče, polaz, hůl svatého Kryštofa, jaký je původ anděla na stromečku nebo proč se součástí vánočních dekorací stala cesmína. A pokud stále hledáte dárečky pro své blízké, v prodej budou  knihy tvůrců výstavy s originálními vánočními recepty a návody, drobné dárky i oblíbené balíčky štěstí s překvapením.

Výstavu můžete navštívit od 1. prosince do Nového roku, v čase 10-17 hod.

                                                                                                                                  (mp)

 

 

 

 

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ