Zahrada

Vánoční hvězda 1. - Příběh úspěchu

Tato rostlina dnes existuje v nejrůznějších barvách, tvarech a velikostech. Řadí se k nejoblíbenějším hrnkovým rostlinám právě proto, že je považována za vánoční květinu. Původní druh pochází z tropických oblastí v Mexiku. Jedná se o keř  dosahující až čtyř metrů výšky.

 

vánoční hvězda 

 

 Aztécká legenda

Podle staré aztécké legendy se tato rostlina s oslnivě rudými listeny zrodila z několika kapek krve ze zlomeného srdce jedné nešťastně zamilované místní bohyně. Aztékové si však této květiny vážili více pro její praktické výhody než půvab. Z jejích listenů vyráběli červené barvivo na textilie a používali je jako přísadu do kosmetiky. Bílý latex, který rostlina obsahuje, byl zpracováván na lék proti horečce.

 

vánoční hvězda 

 

Z Mexika do USA přes Evropu

Do Evropy se dostala poprvé v roce 1804. Přírodovědec Alexander Freiherr von Humboldt ji objevil během svých cest po Americe. V roce 1833 ji botanik Carl Ludwig Willdenow přiřadil latinský název Euphorbia pulcherrima (nejnádhernější mezi pryšci). Až o několik let později ji přivezl do Spojených států amerických Joel Poinsett – velvyslanec Spojených států v Mexiku a zanícený milovník květin. Od roku 1836 je rostlina označována také poinsettie (poinzécie).

 

Vánoční květina

Pryšec nejnádhernější začal stoupat na vrchol své kariéry jako vánoční rostlina na počátku 20. století. Německý přistěhovalec Paul Ecke zpozoroval divoce rostoucí pryšce poblíž jeho farmy v Kalifornii a viděl, že červenou barvu získávají právě v období Vánoc. Vznikl tak nápad pěstovat je a prodávat jako řezané rostliny o Vánocích. Lidé si je oblíbili a tak Eckův syn Paul junior brzy začal prodávat rostliny na Sunset a Hollywood bulváru v období vánočních nákupů. Úspěch byl ohromný: právě Hollywood byl místem, kde se začala mimořádná “globální” kariéra vánoční hvězdy.

Dnes je vánoční hvězda prodává téměř výhradně jako pokojová rostlina. Neustále se objevují nové kultivary.

 vánoční hvězda

 

 

Zdroj: www.stars-for-europe.info

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ