Zahrada

Vánoční hvězda 2. - Živá vánoční dekorace

Vánoční hvězda je oblíbenou pokojovou rostlinou. Nepotřebuje příliš mnoho péče. Dodržíte-li několik jednoduchých pravidel, zůstane s vámi ještě dlouho v novém roce, případně i několik let.

 

 

 Na co dbát při nákupu

Důležitý je už výběr rostliny. Musí být zdravá bez viditelného poškození, hustě zelená s teprve rozkvétajícími droboučkými žlutými květy. Je důležité vědět, že květy nejsou ty nápadné barevné vrchní listy – správně listeny, ale malé kvítky v jejich středu. Svěšené listy a příliš mokrý či naopak suchý kořenový bal jsou varováním, abyste rostlinu nekupovali. Také byste měli sledovat, kde se rostlina nachází v obchodě. Pokud je hned u dveří, mohla by být příliš ochlazována mrazivým vzduchem z venku. Průvanu vystavené rostliny po pár dnech ztrácejí listy a mohou zvadnout úplně. Po zakoupení si ji nechte v obchodě pečlivě zabalit a nenechávejte ji v zimním chladu příliš dlouho.

 

 

Péče o rostlinu

Jako každý člen domácnosti, i vánoční hvězda potřebuje péči. Nesmíte ji nechat bez vody ani přelévat. Je velmi citlivá na nahromaděnou vlhkost, proto by přebytečná voda měla být vždy z květináče odstraněna. Nejlepší je pravidelné, ale střídmé zalévání. V období květu stačí trocha vlažné vody jednou za dva dny. Abyste se vyhnuli skvrnám a hnědým okrajům listů, můžete do zálivky jednou měsíčně přidat jakékoli běžné hnojivo. Optimální teplota je mezi 15 až 22 °C. Studený vzduch rostlinu poškozuje, pozor při větrání. Postavte ji na světlé místo s trochou přímého slunce, ale ve větší vzdálenosti od topení.

 

 

Aby květina znovu vykvetla

Vánoční hvězda je trvalka, a tak může kvést opakovaně. Přesto se jí často zbytečně lidé zbavují poté, co odkvete, a barevné listeny opadají. Co je tedy třeba udělat, aby rostlina o dalších Vánocích znovu zazářila? Minimálně osm týdnů před vánočními svátky musí být uložena v úplné tmě přibližně 14 hodin denně. Stačí i krátké osvětlení v průběhu této „tmavé periody“, které zabrání rostlině vytvořit nové květy a tím i barevné listeny. Můžete ji zakrývat neprůhledným materiálem, menší rostlinu přiklopit tmavou nádobou. Důležitá je i teplota, která v tomto období nesmí být příliš vysoká.

 

Dekorace

Vánoční hvězdy jsou k dispozici v mnoha barvách a různých velikostech. To umožňuje velmi různé využití při výzdobě. Jsou vynikajícím doplňkem vánočního stolu, ale také efektní v podobě keře nebo keře na vysokém stonku. Dobře se kombinují s dalšími zimními dekoracemi, ale jde z nich udělat i skvostný dárek. Obzvláště atraktivní je tato rostlina ve skupinách, ať už ve stejných nebo různých barvách.

 


Řezané květiny

Pro použití rostliny jako řezané květiny ponořte krátce konec stonku do vroucí vody nebo ho podržte nad plamenem svíčky. Tato procedura zastaví vytékání mléčné mízy ze stonku a zabrání vadnutí. Kytice tak vydrží až dva týdny.

Příklady využití vánoční hvězdy jako vánoční dekorace vám přineseme v dalším pokračování.

Zdroj: www.stars-for-europe.info

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ