Zahrada

Vánoční hvězda 5. - Den poinsettie

V USA se již tradičně slaví 12. prosinec jako Den poinsettie. Přibližně od poloviny 19. století je tento den považován za příležitost k poděkování nejbližším lidem. Díky vyjadřují darováním vánoční hvězdy. Květinový dárek pomáhá urovnat napjaté vztahy a přispívá k usmíření lidí před Vánocemi. Zprostředkovává poděkování či omluvu anebo jen vyjadřuje náklonnost a snahu potěšit někoho blízkého v předvánočním čase.

 

 

Datum je spjato s úmrtím Joela Poinsetta. Před přibližně 200 lety tento první americký ambasador v Mexiku představil pryšec nejnádhernější - poinsettii (poinzécii) USA. Rostlina pak po něm byla pojmenována. Rozšířila se nejdříve z Mexika do Ameriky a odtud pak do celého světa. K uctění památky diplomata a milovníka rostlin americký Kongres v polovině 19. století ustanovil 12. prosinec jako Den poinsettie.

 

 


V Evropě se vánoční hvězda drží na vrcholu žebříčku oblíbenosti již mnoho let. Jako častý dárek v adventním a předvánočním období, během zimy zdobí většinu domácností a stala se nedílnou součástí vánočních dekorací. Francouzi ji nazývají "Étoile d’Amour" a stejně jako v USA je květinovým symbolem lásky.


Co se týče půvabu, elegance a rozmanitosti, pryšec nejnádhernější dělá čest svému jménu. Vykvétá v nepřeberné škále tvarů a barev od klasické sytě červené přes jasně růžovou, meruňkovou, bledě růžovou, lotosovou až po citronově žlutou a krémově bílou. Výjimkou nejsou ani kultivary dvoubarevné a s bílými skvrnkami nebo se špičatými, zakulacenými či roztřepenými lístky. Pěstují se v různých velikostech, miniaturní, vysoké nebo i jako štíhlé stromky.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ