Zahrada

Velkolepá zahradnická výstava uzamkla brány

Po 186 dnech nabitých aktivitou a zážitky skončila 7. října, zalita sluncem, šestá světová zahradnická výstava Floriade 2012. Park je pro veřejnost definitivně uzavřen a musíme počkat dalších 10 let na novou výstavu, která bude v nizozemském Almere v roce 2022.

Česká expozice na Floriade 2012

Díky seskupení zahraničních pavilonů nabídla na jednom místě koncentrovanou cestu kolem světa. Výstavy se zúčastnilo 42 cizích zemí a pořádalo se 30 národních dnů. Bez cestování jste mohli na ploše ochutnat cejlonský čaj nebo poznat broušení topazů, navštívit království radosti Búthán, projít se japonskou zahradou, zavítat do Číny, vybrat si marocký šperk nebo exotické látky, ve společnosti skupinky černochů vychutnat čerstvě namletou a uvařenou etiopskou kávu, projít se pralesem, pokochat se bulharskými růžemi a růžovým olejem, pobýt v Itálii či navštívit slovenskou drevenicu…. Samozřejmě jste také zjistili, že Holandsko nejsou jen tulipány, sýr a slanečci a že v hostitelské provincii výstavy – v Limburgu mají nejen hojnost sadů, ale umí dělat nezapomenutelné ovocné koláče.

Floriade 2012

Floriade 2012

Přesto je Floriade především výstavou zahradnickou, odkud odejde obohacen odborník i běžný zahrádkář a kdekoho může právě tato výstava inspirovat k prvnímu zahradnickému pokusu. Floriade opět ukázala, že Holandsko není jen zemí konkrétních výpěstků, ale také studnicí nápadů a nejrozmanitějších trendů souvisejících s rostlinami. Velký důraz se také kladl na zdravé prostředí, ekologii, bydlení v zeleni a vzdělávání dětí. Úpravy velkých ploch střídaly tipy pro nejrůznější domácí zahrádky, velkolepý pavilon Villa Flora nabízel paletu rostlin i sezonní aranžmá, ani při návštěvě v jednom týdnu jste nenašli stejné ukázky. Letošní Floriade věnovala hojnost prostoru na venkovních plochách trvalkám, takže po rozkvetlém létu nastoupil impozantní podzim, který uchvátil kombinací vytrvalých bylin, nádherných trav a obřích jiřin. Také střídání upravených ploch s partiemi přírodního lesa dodaly výstavě osobité kouzlo.

Floriade 2012

Nádherný panoramatický pohled na plochu skýtala jízda kabinovou lanovkou. S délkou více než 1 km a výškou 35 m získala v dané kategorii v Nizozemsku prvenství.

Floriade 2012

Absolutním vítězem, držitelem Ceny Floriade 2012 se stal House of Taste - Dům chutí. Mezi tematickými pavilony převzala stříbro Villa Flora.

Plocha České republiky se postupně rozvinula do krásy, svěží zvlněný trávník doplňovaly fialové svahy vytrvalé šanty a akcentem bylo sochařské dílo Kaple smíření. Citát Komenského pod názvem republiky byl dokonale zvolen, protože tohoto učitele národů v Holandsku vysoce ctí. A žádné z kolemjdoucích dětí nevynechalo malou skluzavku! Expozici vybudovala skupina zapálených lidí.

Floriade 2012

Fakta ačísla:
Celkový počet návštěvníků: 2 046 684

Doba trvání: 186 dnů

Nejvíce lidí přišlo z Nizozemska 49 % a Německa 36 %, ostatní země byly zastoupeny 15 %.

Lanovku využilo 51 124 pasažérů.
Nejrušnější měsíc byl říjen.

Prodalo se 1 571 428 šálků kávy.

Nejoblíbenějším jídlem byly hranolky, prodalo se 421 123 porcí.

Floriade 2012

Floriade 2012

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ