Zahrada

Vítězné petunie

Petunie patří ke klasickým balkonovkám, společně s muškáty zůstávají nepřekonanými stálicemi. Od devadesátých let prochází jejich šlechtění bouřlivým rozvojem a stále přibývají nové odrůdy.

Patří na slunečná místa, snesou i prohřáté jižní a jihozápadní polohy. Ideální je místo chráněné před větrem a deštěm, který jim ubírá na kráse. Vhodné místo bývá pod převisem střechy. Přiznám se, že jsem nejednou petunie v době prudkých dešťů raději přesunula dočasně do předsíně. Kam zasáhnou srážky, dávejte raději drobnokvěté petunie typu Million Bells nebo Calibrachoa, které jsou výrazně odolnější než velkokvěté. Petunie a zejména velkokvěté surfinie se často vysazují samostatně, bez dalších balkonovek, aby vynikly bohaté vodopády květů.

Vypěstování sazenic se věnují spíš zkušení zahrádkáři, to je třeba začít již v lednu či počátkem února. Ostatní si nakupují mladé rostliny. Ven pochopitelně mohou až po definitivním odeznění mrazíků a chladu. Zrovna letošek nás dost potrápil. Truhlíky různě stěhované ven a a zase rychle dovnitř, vlhký substrát či chlad jen nahrávaly houbovým chorobám. A mlsně také číhaly mšice a molice. Slabší petunie vzkřísíte, když použijete na list postřik hnojivým přípravkem Vitality Komplex (řeďte dle návodu, musí být v nižší koncentraci, než se hnojí do půdy). Samozřejmě nestříkejte na listy za plného slunce, kapičky by koncentrovaly paprsky a popálily listy. Nejlépe je ošetřovat ráno, list zvlhčený večer zase nahrává rozvoji houbových chorob, pamatujeme na to i při zálivce. Petuniím se výborně vede v samozavlažovacím truhlíku. Ve smíšeném truhlíku z rozmanitých balkonovek můžete také přímo k petunii zapíchnout dvojsložkovou hnojivou pipetu Elixír od fy Bros, kde je kromě minerálního hnojiva také hnědá složka s organickými látkami.

Pěstujete-li větší množství petunií, vyplatí se použít rovnou substrát pro petunie. V nekvalitním substrátu a při špatném hnojení mají tendenci jak na začátku pěstování, tak i později v sezoně žloutnout, potřebují např. vyšší dávky železa. Nemáte-li speciální hnojivo na petunie při pravidelném přihnojování velmi dobře reagují na kvalitní balkonová hnojiva např. Kristalon Gold.

Vyštipování uvadlých květů není zábavné, ale rostliny pak lépe vypadají a hlavně nezačnou tvořit semena a průběžně bohatě kvetou. Budete -li mít někdy v srpnu dojem, že jsou petunie nějaké vytáhlé a řídce olistěné, prostě jaksi „opelichané“, nebojte se je ostrým nožem zkrátit aspoň o třetinu. Bohatě obrazí a déle se potěšíte z jejich květů.

Skutečně černá petunie

Temná petunie REYTM BLACK hraje z rubové strany lehce od purpurové, ale zepředu ji určitě můžeme nazvat černou. Dokonce s lehkým sametovým leskem. Nevybledne ani v horkém létě. Jednoduché květy jsou velké, listy svěže zelené a rostliny vytvářejí velké kompaktní bochánky. Růst je vzpřímený (navzdory některým tvrzením na českém internetu). Přesto díky bohatému růstu tyto petunie skvěle vyniknou nejen v běžných nádobách, ale také v závěsných koších. Temný odstín BLACK je součástí úspěšné série RAY a pochází z významné izraelské šlechtitelské firmy Danzinger. Již několik let ji nakupuji ve Školkách Montano, bývá zde i v navazujícím zahradnickém centru. Najdete ji ale také v dalších podnicích a na e-shopech. Udělejte si možná drobný průzkum cen, někdy je rozdíl až dvojnásobný.

Pěstovala jsem ji v truhlíku s dalšími petuniemi, hezky vypadala s růžovými, bílými i červenými odstíny. Se žlutou petunií se mi jeví až příliš kontrastní, lépe vypadá v partnerství s jemným žlutým převislým bidensem - dvojzubcem (Bidens ferulifolia). Letos jsem dávala žluté petunie proložené smilem (Helichrysum petiolare VARIEGATA ) do samostatného truhlíku na pozadí. REYTM BLACK jsem kombinovala výhradně s bílou. Můžete vyzkoušet okrasný tabák nebo drobnokvěté petunie. Hezky ji sluší také společnost šedivého smilu Helichrysum petiolare SILVER. Lépe vyniká ve světlém truhlíku slonová kost nebo taupe, dvoubarevných nádobách Mareta a nezklame ani v keramice. V nádobách antracitových odstínu či cortenu ji musíte vytvořit potřebný kontrast, ale v klasickém nerezu vypadá doslova vznešeně. Nároky má shodné jak ostatní petunie.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ