Zahrada

Vranovská lilie 2014


O liliích pranostika praví, že vykvétají na svatého Aloize (21. června). Mnozí milovníci květin již vědí, že k červnovým liliím patří také zámek Vranov nad Dyjí. Právě zde se v zámeckých prostorách před 15 lety poprvé aranžovaly větší kompozice lilií a záhy se rozvinula tradiční květinová slavnost Vranovská lilie. Spolupracovníci se během let různě měnili, ale stálicí a vůdčí osobností zůstává známý moravský florista Slávek Rabušic, který také letos zajistil výzdobu interiérů.

lilie

Protože aktuálně probíhá celorepublikový projekt Národního památkového ústavu „Válka růží", nescházejí v aranžmá ve významné míře tentokrát ani růže.  Inspirace pochází z občanské války v Anglii (1455 až 1485), která vešla do dějin jako konflikt bílé a červené růže. Zde na zámku soupeří lilie s růží.  Každá z těchto květin má majestátní vzhled a výsostné postavení a je jen na návštěvníkovi, zda dá některé přednost, ale volba to určitě nebude snadná, protože zde nenajdete všední aranžmá.  Květinové výzdoby zdůrazňují na jedné straně lilii, kterou měli ve znaku francouzští králové, a to jako symbol čistoty, lásky, míru a nevinnosti a vůbec ženského principu. Ale neopomenou  také růži, pomyslnou královnu květin a také heraldickou figuru anglických králů, ale například i vranovských hrabat Mnizsků. Každou místnost provází jedinečná historizující výzdoba.  Výstava aktuálně probíhá v sále předků a dalších interiérech prvního prohlídkového okruhu.

aranžmá s liliemi


Kdo nestihne výstavu lilií (do 25. června) neměl by Vranov přesto minout. S květinami se odedávna pojí krásné nádoby a od nich je už jen na skok k jedinečné aktuální výstavě představující ucelený výběr z evropské umělecké kameniny (více na www. zamek-vranov.cz). O přírodních krásách Podyjí zase vypovídá výstava Společná krajina v galerii na prvním nádvoří.

aranžmá s liliemi

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ