Zahrada

Vybíráme zahradní domek

V chladných dnech sice nepracujeme na zahradě, ale o to častěji hledáme na internetu nebo v knihách a katalozích, co si ještě do zahrady pořídit. Určitě nenakupujeme jen cibule, semena a květináče, doplňujeme také nářadí a vybavení. Vzápětí ovšem musíme vyřešit další skladovací prostor nebo zázemí parcely v zahrádkářské osadě.

malý zahradní domek

Myšlenky na zahradní domek nebo chatku bychom určitě neměli nechávat až na příchod jara. To už budeme potřebovat bezpečný úkryt! Pojďme se již nyní porozhlédnout po nabídce prodejců. Navíc řada z nich již na jarní sezonu avizuje růst prodejních cen, způsobených  nepříznivým vývojem kurzu amerického dolaru. Zahradní domky tak mají zdražit v průměru až o 15 procent. Přesto lze stále na některých místech pořídit domečky za loňské ceny. Jedním z největších prodejců, který prozatím nabízí zahradní domky za nižší ceny, je i internetový portál www.give.cz. Dle vyjádření zástupce portálu, pana Miroslava Menšíka, se ale nižší ceny týkají již jen pár doprodávaných kusů a ani zde se zdražení s největší pravděpodobností nevyhnou.

zahradní domek

Jak velký zahradní domek pořídit?

Velikost zahradního domku přímo ovlivňují pouze naše potřeby a co vše v něm chceme skladovat. Nejmenší nabízené domky s plochou do 5 m2 stačí na uložení zahradní sekačky, jízdního kola a několika kousků zahradního nářadí. Nejprodávanější třída domků má již o něco větší plochu, a to v rozmezí 10 až 15 m2. Takto velké domky již bez problému postačí k uskladnění většiny zahradního a dalšího vybavení. Pokud však potřebujeme opravdu dostatek prostoru, případně chceme v domku občas přespat, nebo se pohodlně ukrýt před nepohodou, je ideální domek ještě o něco větší. Využijeme jej současně pro uskladnění náročnější techniky, včetně zahradního traktoru.

rekreační zahradní domek

Je lepší Plechový nebo dřevěný?

Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá. Pokud hledáme ryze účelový zahradní domek pro skladování zahradní sekačky, nářadí nebo dalšího vybavení a nechceme se o něj příliš starat, zvolíme domek z kvalitního plechu. Naopak, pokud potřebujeme domek, který by měl sloužit například i jako chatka pro přespání, upřednostníme dřevo. Dřevěné zahradní domky jsou atraktivní především přírodním vzhledem, který nenarušuje ráz zahrady a splyne s okolím. Navíc ve srovnání s plechovými nabízejí poměrně značnou variabilitu a většinu domků si tak lze hned při nákupu přizpůsobit přesně vlastním potřebám a očekáváním. Vybereme si z různých typů dveří, oken, střešních krytin a výjimkou nejsou ani provedení s terasou, přístřeškem atd. Dřevo však vyžaduje každoroční trvalou péči a pravidelné obnovování nátěrů, aby odolalo nejen povětrnosti, ale také plísním a škůdcům.  Životnost domku je závislá nejen na kvalitě a typu dřeva, ale také na péči, kterou mu věnujeme. Plechové zahradní domky tuto péči nevyžadují.  Povrch se upravuje pozinkováním a trvanlivým lakem, moderní domky ani nepůsobí v prostředí rušivě.  Pokud nám nevadí, že nejsou vyrobeny z přírodního materiálu, odvděčí se nám kvalitní plechové zahradní domky vynikající odolností a prakticky nulovou údržbou. Navíc se také dobře přemisťují.


Alternativou k oběma uvedeným typům domků mohou být i zahradní domky z masivního plastu. Přestože jsou v zásadě bezúdržbové a mohou se snadno sestavovat i zvětšovat, nejsou tolik populární, jako domky dřevěné a plechové.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ