Zahrada

Vylamování výhonů u rajčat

Pro většinu pěstitelů je vylamování výhonů u rostlin tyčkových rajčat samozřejmostí. Ne každý je však zkušeným pěstitelem, proto tento jednoduchý, ale veledůležitý úkon připomínáme. 

 

Rajče vytváří za každým listem nový výhon. U tyčkových rajčat by tak záhy došlo k velkému zahuštění a následnému rozvoji houbových chorob. Nehledě na to, že k plodům by nemohlo slunce. Proto je třeba tyto zálistky pravidelně a opakovaně vylamovat. Záměrně uvádíme vylamovat, nikoliv vyštipovat nebo vystříhávat. Tím bychom totiž mohli na nehtech ruky nebo na ostří nůžek přenášet virové choroby. Proto mladý výhonek vezměte mezi prsty a vylomte.

 

 

 

Někdy se tyčková rajčata pěstují na dva výhony. Uvádí se, že úroda je intenzivnější, ale po kratší dobu. Nezbývá než odzkoušet. Jistě bude záležet na odrůdě a sponu rostlin.

 

TIP: Tento typ můžete vyzkoušet v příští sezoně. Pokud máte menší počet rostlin k vysazení než byste potřebovali nebo se vám někde uvolní místo, použijte některý ze zálistků, který necháte trochu povyrůst. Pak jej opatrně vylomíte a necháte pustit ve sklenici s vodou kořeny. Máte sazenici, kterou vysadíte.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ