Zahrada

Vypěstujte si vlastní zázvor

Zázvor se v Asii používá již tisíciletí. Ať už jako léčivo nebo koření do jídel. Nicméně svůj boom začíná zažívat už i u nás, proto si o něm něco řekneme a ukážeme si, jak ho vypěstovat.

Na co je zázvor dobrý a proč ho začít pěstovat?


U nás se do povědomí lidí začal dostávat díky jeho antibakteriálním a protizánětlivým účinkům, které působí jako prevence proti rýmě a chřipce anebo i při jejím léčení. Tento kořen má však mnohem více blahodárných účinků, o nichž mnozí ještě nevědí. Jeho účinek ocení určitě lidé trpící anorexií, který mají slabou chuť k jídlu. Zázvor má v sobě látky, díky kterým dostáváte větší chuť k jídlu. V případě, že máte žaludeční a trávicí potíže, také vám může zázvor velmi pomoci. Ocení ho i lidé, kteří mají problémy s bolestmi hlavy nebo trpí migrénou, zázvor v sobě obsahuje látky, které tyto problémy potlačují. Těhotné ženy by se měly se zázvorem kamarádit také, protože zmírňuje bolesti při těhotenství. A aby toho nebylo málo, dokáže být efektní i při léčbě rakoviny a zpomalit některé její druhy. Zázvor je prostě přírodní všelék.

 

oddenek zázvoru

zázvor fotka od www.pixmac.skTohoto léčitele si můžete jednoduše vypěstovat doma a nemusíte se tak spoléhat na nákupy v obchodech, které vám mohou někdy udělat také pořádný průvan v peněžence.

Jak si zázvor vypěstovat?


Zázvor se nedá běžně koupit jako zasazená rostlina někde v květinářství. Dá se ale snadno vypěstovat. Koupíte si čerstvý zázvor v obchodě, nesmí být vyschlý a musí na něm být vidět pupeny. Následně je už postup jednoduchý. Do květináče dejte směs substrátu a rašeliny a položte na ni kus oddenku s pupeny směrem nahoru. Následně zasypete oddenek směsí substrátu a rašeliny aby nebyl vidět.

 

oddenek zázvoru

zázvor fotka od www.pixmac.sk


Květináč musí být teplém a slunném místě a půdu udržujte po celou dobu vlhkou. Oddenek vyklíčí přibližně za 3 týdny a pak už bude růst docela rychle. Za několik měsíců vám začne ale schnout. Nemějte obavy, všechno je v nejlepším pořádku. V tuto chvíli můžete oddenek vyjmout a zužitkovat ho. Nezapomínejte si však část z něho nechat. Tuto část znovu zasadíte a tento proces můžete opakovat až několik let. Zázvor u nás nemá vhodné podmínky ke kvetení, výjimečně se to však stát může.

Začnete zázvor pěstovat i vy? Je to opravdu velmi jednoduché, nenáročně a navíc velmi prospěšné pro vaše zdraví.

Autorem článku je:

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ