Zahrada

Výsadba růží

Prvním momentem před výsadbou je výběr odrůdy. Růže, zvláště některé odrůdy, jsou velmi citlivé na napadení houbovými chorobami, proto doporučujeme velmi pečlivý výběr.  Podívejte se do katalogů, poptejte se v kvalitních růžových školkách, sledujte rostliny v rozáriích, podívejte se, jak se daří růžím u sousedů.

Přesto, že se na trhu objevují sazenice růží kontejnerované, nejčastěji se stále sází růže tzv. prostokořenné. Vzhledem k tomu, že jsou náchylné na vysychání, pěstitelé je často namáčejí do parafínu, aby pletivo tak rychle nevysychalo. Výběru sazenic věnujte velkou pozornost. I přes všechnu péči se vyplatí sazenici před výsadbou namočit na několik hodin do vody nebo lépe do bahnité kaše. Neplatí však čím déle tím lépe. Necháte-li rostlinu déle než 48 hodin ve vodě, může ji to poškodit. Voda vyplavuje živiny z kořenů.

růže sadba

Co se týče nadzemní části, odstraňte pouze příliš slabé větvičky a pokud na sazenici byly ponechány poslední listy, tak i ty odstřihněte i s nevyzrálou částí větvičky. Další řez si nechejte až na jaro. Kořeny prohlédněte a odstřihněte jen ty poškozené a zlomené. Pokud jsou kořeny příliš dlouhé (přes 30 cm) zakraťte je na tuto délku.

U kontejnerovaných sazenic by nemělo dojít k přeschnutí substrátu a tím kořenů. Kvalita substrátu, do kterého je růže zasazena, však bývá zpravidla naprosto nevyhovující. Jedná se nejčastěji o rašelinový substrát, který doporučujeme odstranit, jemně oklepat od kořenů a pak se sazenicí zacházet jako s prostokořennou.

Co se týče hloubky výsadby, musíte vycházet z velikosti sazenic. Všimněte si dlouhého kořenového krčku, který je pod místem očkování. Místo očkování by mělo být 4 cm pod povrchem půdy (počítejte se slehnutím půdy). Kořeny by měly směřovat volně šikmo dolů. Žádný by neměl zůstat vodorovně a prohřeškem je, když dojde k ohnutí kořenů směrem vzhůru! Tuto chybu sice růže přežije, ale pokud necháte kořeny směřovat vodorovně nebo vzhůru, začne podnož z kořenů prorážet vzhůru a na záhonu získáte i několik „růží šípkových“, kterých se pak budete poměrně špatně zbavovat. Po zasypání kořenů půdu dobře přišlápněte, aby mezi kořeny nezůstal vzduch a půda dobře přilehla k jejich povrchu. Nezapomeňte rostlinu dobře zalít.

růže

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ