Zahrada

Český česnek - jaký a kdy vysadit?

Česnek je mimořádně oblíbený. Těžko si bez něho dokážeme představit bramboráky, topinky, pomazánky, česnečku atd. Po levných dovozech z Číny se jeho pěstování u nás velmi omezilo, ale v poslední době prožívá renesanci. Čínský česnek podražil, ale hlavně zdaleka nedosahuje kvality toho našeho.

 

Jak jej správně pěstovat

Se sázením nespěchejte. Zapomeňte na zářijové a říjnové výsadby! Česnek je třeba sázet do chladné půdy, aby nedošlo ještě na podzim k napadení stroužků fusariovou hnilobou. Výsadbu doporučujeme začít až v listopadu nebo dokonce v prosinci – záleží na nadmořské výšce a průběhu počasí. Období, kdy zima začíná až v polovině ledna láká k prosincovým výsadbám. Pokud nebude půda zmrzlá, je to akorát.

 

Nenechte se napálit

Při nákupu sadby česneku se vás budou snažit někteří prodejci – stánkaři napálit a nabídnout vám konzumní česnek. Nedejte na nápisy vhodný ke konzumu i k sadbě. To je jasný signál! Taková „sadba“ nezaručí zdravý porost ani pravost odrůdy. Požádejte prodejce, aby vám předložil visačku, na níž je uvedeno:

  • odrůda
  • doba použitelnosti
  • původce a stupeň množení

Dále potvrzení o kvalitě standardní sadby nebo rozhodnutí o uznání sadby. Nemá-li je, doporučujeme nakoupit jinde, konzumní česnek asi koupíte levněji v hypermarketu, ale ten si dejte na topinky. Také si můžete zkontrolovat, kdo prodávané registrované odrůdy produkuje. Pokud to je někdo jiný, než šlechtitel Ing. Jan Kozák, Tagro Červený Dvůr nebo Moravoseed Mikulov, jde opět o konzum.

 

Před výsadbou

Během září a října si rozdělte cibule na stroužky, a pokud ještě seženete Sulku (ze zásob), namořte je. Tím výrazně omezíte negativní působení vlnovníka česnekového. Ovšem s háďátkem vám nepomůže. Těsně před výsadbou lze mořit ještě přípravkem Rovral Aquaflo.

Při pozdní výsadbě není třeba půdu rýt nijak hluboko, stačí 12-15 cm. Pokud je třeba půdu vyhnojit, použijte kvalitní kompost nebo asi 50 g NPK nebo Cereritu na 1 m2

 

Vlastní výsadba

Sázíme do sponu asi 25–35 x 8–13 cm. Stroužky zatlačujte do půdy tak, aby podpučí bylo v hloubce asi 10–12 cm. K výsadbě nikdy nepoužívejte sázecí kolík, protože by pod podpučím zůstávalo místo a stroužek by špatně kořenil.

 

České odrůdy česneku

 

  • Šlechtitel Ing. Jan Kozák

Anin – ozimý paličák, poloraný, příjemná česneková chuť
 
Anton – ozimý nepaličák, raný, hodí se pro sklizeň nazeleno
 
Benátčan – podzimní i jarní nepaličák, pozdní, chuť příjemná, ostrá
 
 
 

Bjetin – ozimý paličák, raný, vhodný i pro žlučníkáře a pro sklizeň nazeleno

 

Blanin – ozimý paličák, polopozdní, chuť jemně ostrá

Džambul – ozimý paličák, poloraný, velký

Havran – ozimý paličák, polopozdní, velmi ostrá chuť

Japo II – jarní nepaličák, pozdní

Jovan – ozimý paličák, polopozdní, výnosný, dobře skladovatelný, silně ostrá chuť

Lukan – ozimý nepaličák, poloraný, výnosný, dobře skladovatelný

Matin – jarní nepaličák, možno vysazovat i na podzim, pozdní, dobrá skladovatelnost

Mirka– ozimý paličák, polopozdní,možno vysazovat i na jaře

 

Slavin – ozimý paličák, poloraný

 

Stanik – ozimý paličák, polopozdní

Vekan – ozimý paličák, poloraný, ostrá chuť

 

  • MORAVOSEED

Dukát – ozimý paličák, poloraný, velmi dobře skladovatelný

Unikát – ozimý paličák, raný

 

Lumír – jarní nepaličák, raný, velmi dobře skladovatelný

 

 

  •  TAGRO Červený Dvůr

Tantal – ozimý paličák, modrý, do horších podmínek, vegetační doba 255 dnů

Tristan –ozimý paličák, o 5 dnů ranější než Tantal, modrý, do lepších podmínek, odolný k houbovým chorobám,

 

Proč na jaře česnek nevzešel

Minulé zimy byly opravdu mimořádné. Na průběhu zim vydělali všichni ti, kteří česnek vysadili opravdu pozdě, vzhledem k absenci sněhu někdy až v lednu. Kdo vysadil „včas“, česnek mu vzešel a díky poměrně vysokým teplotám v prosinci a lednu dokonce i rostl. Prudké ochlazení bez sněhové pokrývky v únoru rostliny velmi poškodilo. Poškozené rostliny byly následně napadeny ještě houbovými chorobami.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ