Zahrada

Zahradní traktůrky nejen k sečení trávy

Pokud máte na starosti velký travnatý pozemek, jistě uvažujete o použití malotraktorů, pokud již nějaký nemáte. Na trhu je dnes naštěstí dostatek výrobků ve všech možných kategoriích. Mezi jinými také domácí výrobce SECO GROUP a.s. z Jičína.

Malotraktor vs. sekačka

Pro malé zahrady je jasnou výhrou obyčejná sekačka, na větší či velmi členité pozemky lze využít i profesionální benzínové sekačky. Pro pozemky v řádu tisíců m2 však již může být zahradní traktůrek vhodnějším řešením. Cenový rozdíl menších traktůrků a velkých sekaček není až tak zásadní, zato výkonem se značně liší. Výhodou traktůrku je i jeho možné využití pro další práce, navíc mu nevadí mokrá či delší tráva. Traktůrky však nezvládají velké náklony, maximální sklon terénu smí být 10-15o.

sečení zahradním traktůrkem   mulčování porostu zahradním traktůrkem

Co takový malotraktor zvládne?

Menší (a slabší) malotraktory pro domácí použití bez problémů zvládají pravidelné sečení trávy a mulčování nepříliš zpustlých ploch. Lze je také využít například pro sběr podzimního listí, odklízení sněhu a další činnosti. S volitelným příslušenstvím lze rozsah možností zahradního traktůrku ještě výrazně zvýšit.

Profesionální malotraktory

Pro opravdu velké plochy, nepravidelně a špatně udržované plochy (například zarostlé menšími keři) a údržbu veřejné zeleně se hodí především profesionální malotraktory. Ty jsou uzpůsobeny mnohem náročnějšímu a intenzivnějšímu provozu, jedná se především o výrazně větší výkon i robustnější konstrukci. Při výběru zdaleka nerozhoduje pouze cena, ale také cena a dostupnost servisu a náhradních dílů, zásadním parametrem je také výkon a prostupnost terénem.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ