Zahrada

Zázračná síla medu

Konzumace medu snižuje riziko vzniku civilizačních chorob, množství tělesného tuku, hmotnost a prodlužuje život. Jedna lžička medu má jen 21 kalorií. Čistý med obsahuje velké množství antioxidantů, minerálních látek a vitaminů a pomáhá nejen při alergiích, kašli, únavě a stresu. Používá se také v péči o tělo a v kosmetice.

 

med

 

Síla antioxidantů

Znalci medu připomínají, že med obsahuje na 180 dosud poznaných sloučenin - aminoky­selin, sacharidů, stopová množství enzymů, minerálních látek (včetně vápníku, fluoru, železa, hořčíku, fosforu a selenu), vitaminů (včetně vitaminu C, kyseliny listové B9 a cholinu) a vody. Ale vitaminy a mi­nerální látky nejsou hlavními nositeli zdravotních účinků medu. Med je bohatý na antioxidanty, a právě v nich spočívá jeho zázračná síla. Hovoříme o účinných bioflavonoidech, flavonoidech a fenolových kyselinách, prospěšných látkách, které mají antioxidační účinky.

Ne jedna vědecká studie prokázala, že u lidí zvyšuje konzumace medu obsah prospěšných antioxidačně působících látek v krvi. Byl proveden pokus s 25 zdravými muži - jedna skupina pila čistou vodu, druhá vodu slazenou po­hankovým medem. Ti, kteří pili medový roztok, měli v krvi o 7 % více antioxidantů.

 

Je to stoprocentní med, nebo ne?

Někdy se dozvídáme, že se do medu, který se prodává v různých řetězcích, dávají další přísady. Toto zjištění je nepříjemné hned 2x - kromě toho, že nedostanete přesně to, za co jste zaplatili, vámi kou­pený výrobek může obsahovat levnější náhražky, nebo dokonce antibiotika. Tento problém se ve zprávách pro spotřebitele ob­jevuje poměrně často a je znepokojující pro zákazníky i včelaře.

Zcela přírodní, stoprocentně čistý med má v seznamu přísad jen jedinou položku: med. Imitace medu, podobně jako kvalitní imi­tace hořké čokolády, nejsou něčím, nad čím bychom mohli jen mávnout rukou. Sirupy ochucené medem nebo med pančovaný dalšími přísa­dami se na pultech obchodů objevují stále hojněji a dostávají se k nic netušícím zákazníkům. Chcete-li mít jistotu, že kupujete stoprocentní med, musíte číst údaje na obalu!

 

Med není jen další sladidlo

Při své cestě Medovým královstvím jsem jako ozvěnu od různých dietologů slýchala: „Med je jenom cukr!“ Bylo to jako dominový efekt. Měla jsem ale pocit, že si tito odborníci na výživu nedali práci s tím, aby se poučili o antioxidačním přínosu různých druhů medu. Med není jen nějaká zázračná módní fáma, která se najednou objevila v médiích. Ne, je to skutečná potravina se skutečným přínosem. V porovnání s cukrem (sacharózou) obsahuje med fruktózu a sacharózu v téměř stejném poměru. Navíc ale med obsahuje desítky různých sloučenin, a tím se více než cukru podobá ovoci. Zkuste si připravovat nealkoholické nápoje doma a sladit si je medem místo přeslazených limonád.

 

Několik příkladů, jak med pomáhá (společně se skořicí)

 ARTRITIDA

Bolesti způsobené rozvrzanými klouby a chrupavkami mohou stejně jako neuspokojivý sexuální život rušit osobní pohodu a ži­votní styl. Skořice sice není kouzelnou pilulkou vracející pružnost a odstraňující bolest, ale obsahuje protizánětlivé složky, které mohou přinést úlevu ztuhlým kloubům a bolavým svalům.

Léčba medem a skořicí: Zkuste šálek skořicového čaje s čerstvým skořicovým rohlíčkem a lžičkou medu. Možná protizánětlivé sloučeniny ve skořici uleví vašim bolestem a med (jenž má také protizánětlivé účinky) dodá rychlou energii, kterou potřebujete pro protažení a procvičení (nebo dokonce pro milování - a to zase uleví bolestem díky uvolněným endorfinům).

 

CHOLESTEROL

Bolesti jsou velmi nepříjemné, ale vysoké hodnoty cholesterolu v krvi k radosti ze života také nepřispějí. Skořice obsahuje účinné chemické látky, které u lidí s diabetem 2. typu snižují obsah cukru v krvi, triglyceridy (tuk rozpuštěný v krvi), celkové množství cho­lesterolu a špatného (LDL) cholesterolu. Když ji doplníte medem, který neobsahuje ani tuk ani cholesterol, možná se vám brzy podaří dosáhnout zdravé hladiny cholesterolu.

Léčba medem a skořicí: Začleňte med a skořici do svého stravova­cího režimu, soustředěného na nízkotučnou dietu s níz­kým obsahem cholesterolu. Pokud máte nadváhu, med a skořice vám pomůžou zbavit se nadbytečné hmotnosti tím, že budou udr­žovat vyšší hodnoty „zdravého“ HDL cholesterolu. Nezapomí­nejte na potraviny bohaté na vitaminy skupiny B (vitamin B6 obsahuje například ryba s medovým glazé nebo koktejl s pšenič­nými otrubami, vitamin B12 bude ve francouzském toastu s mlé­kem a medem nebo v drůbežím mase s medovou omáčkou).

 

NACHLAZENÍ

Dokáže-li skořice s medem udržet stálou hladinu cukru v krvi, dokáže také zahnat rýmu? Existuje mnoho lidových receptů proti běžnému nachlazení, které používají skořici a med. Zabírají? Tato silná dvojka nejenže pomůže zabránit vzniku nachlazení, ale také její antibakteriální a antivirové účinky mohou zrychlit léčbu. Pokud však máte oslabenou imunitu a navíc jste ve společnosti někoho, koho už nachlazení zdolalo, skořice s medem asi nebude stoprocentně účinná.

Léčba medem a skořicí: Když se čaj stane součástí vašeho běžného jídelníčku (především černé a zelené druhy čaje bohaté na antioxidanty) a doplníte jej medem a skořicí, vaše obranyschopnost bude tak dobrá, že se vám rýma buď vyhne, nebo se jí velmi rychle zbavíte.

 

IMUNITNÍ SYSTÉM

Med se skořicí pomáhá při nachlazení, ale může posílit obranyschopnost i při boji s dalšími chorobami — od chřipky po rakovinu. Musíte však na své obranyschopnosti aktivně praco­vat - jíst zdravou a imunitu posilující stravu, cvičit a žít zdravě (nevystavovat se trvalému stresu a dopřát si dostatečný spánek).

 

 KAŠEL

Kašel je vždy nevítaným hostem. Sirupy proti kašli někdy fungují a jindy vůbec. Můžeme je však nahradit!

 Jak med pomůže. Doporučuje se před spaním sníst lžičku pohankového medu. Můžete si také připravit sirup ze lžičky citronové šťávy, lžičky medu a lžičky jablečného octa. Obě kúry opakujte podle potřeby.

Jak léčba působí: Vědci potvrdili, že med dokáže kašel zastavit stejně účinně jako sirup proti kašli (ne-li účinněji). Výsledky ukázaly, že med před spaním účinkoval proti kašli u dětí lépe než dextrometorphan (látka tlumící kašel, jež se nedoporučuje dětem mladším 6 let a je součástí volně prodá­vaných sirupů proti kašli a nachlazení). Med navíc působí jako sedativum.

 

KOCOVINA

Budete-li se držet zdravého jídelníčku a životního stylu, snadněji se vyhnete nepříjemnostem vyvolaným nadměrnou konzumací alkoholu.

Jak med pomůže: Zkuste šálek heřmánkového nebo zázvorového čaje s jednou nebo dvěma lžičkami medu. A pokud ho udržíte v žaludku, zkuste celozrnný toast namazaný medem.

Jak léčba působí Jednoduše řečeno, med je plný fruktózy a enzymů dar z nebes pro ty, kteří to jednou za čas přeženou s konzumací alkoholu. Med totiž zrychluje metabolismus alkoholu.

 

 Recept na závěr

Čajový chlebíček s medem

 225 g rozinek, 75 g tužšího medu, 300 ml čerstvě uvařeného silného čaje, 2 mírně našlehaná vejce, 275 g celozrnné pšeničné mouky 1/2 lžičky soli, 1 lžíce prášku do pečiva

 Do mísy nasypte rozinky. Do čaje zamíchejte med a přelijte jím rozinky. Nechte 2 hodiny máčet. Přimíchejte vejce.

Troubu předehřejte na 180 °C. Mouku smíchejte se solí a práš­kem do pečiva, pak suché přísady přidejte k rozinkové směsi. Těsto promíchejte a přelijte do vymaštěného chlebového pekáčku a pečte přibližně 70 minut. Nechte vychladnout na mřížce, sladký chléb podávejte nakrájený na plátky a s kouskem másla.

 

Ukázky jsme vybrali z knihy Zázračná síla medu, kterou vydala Euromedia Group k.s., Ikar

 

med

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ