Zahrada

Zelená zima v podání cesmíny

Cesmíny (Ilex) bohatě zastupují stálezelené i opadavé druhy a rostou v tropickém a mírném pásmu obou polokoulí. Na našich zahradách se využívají především neopadavé stálezelené cesmíny. Na opadavé narazíme většinou v květinářství, kde se nabízejí výrazné holé větve se shluky oranžovočervených plodů.  

 

Ilex

 

 

Víte, že první cesmínu v Čechách vysadili v roce 1880 na zámku Sychrov?

 

 Neopadavé cesmíny charakterizují dekorativní tuhé listy, na okrajích mají zoubky nebo kožovité trny.  Shluky drobných květů jsou bílé nebo nazelenalé.  Plody bývají červené, oranžové, žluté nebo černé peckovice. Druhy cesmíny pěstované u nás jsou dvoudomé, aby bohatě plodily, musíme společně vysadit samčí i samičí rostliny.

Typickým symbolem Vánoc je cesmína obecná nebo také ostrolistá (Ilex aquifolium) s kožovitými lesklými a trnitě zubatými listy a výraznými červenými plody. Keřovitý strom může dorůst až do 15 m. Výšku snadno zredukujeme, výborně snáší řez. Mezi žádaný sortiment patří velmi dekorativní a přitom mrazuodolná ´Alaska´ s běžnou výškou do 3 m. Oblíbené jsou pozoruhodné kultivary se žlutou či bílou kresbou na listech, zejména ´Aurea Marginata´, ´Golden van Tol´, ´Silver van Tol´, ´Silver Queen´… Žádají chráněné stanoviště, ale odmění se nám svojí nádherou.

 

Ilex aquifolium ´Argentea Marginata´

 

Stále oblíbenější jsou cesmíny s ocelově modrým nádechem v barvě listů. Jedná se o křížence cesmíny obecné s dalšími druhy. Zdobí je typické kožovité lesklé listy s ostrými zuby. Nejpočetnější zastoupení mají kompaktní a husté kultivary Ilex x meserveae. Výborně odolávají našemu mrazu, (kromě odrůdy ´Blue Angel´). Z kultivarů se pěstují zejména ´Blue Prince´(samčí), ´Blue Princess´ (samičí), ´Mesan´(samčí), ´Mesid´ (samičí). Podobné rostliny křížence I. aquifolium x I. cornuta  nesou označení ´China Boy´(samčí) a ´China Girl´(samičí).

Velmi dobrou mrazuodolností se vyznačuje cesmína temná (Ilex opaca), která se zatím u nás pěstuje méně. Růst na stinném místě patří mezi její další přednosti.

Drobnější cesmína vroubkovaná (I. crenata) se na první pohled snadno zamění se zimostrázem. Má okrouhlé hladké listy a plody jsou nenápadné černé kuličky. Nejčastěji se pěstují kultivary ´Convexa´, zakrsle rostoucí ´Compacta´ a vzpřímeně sloupovitě rostoucí ´Fastigiata´. Použití této cesmíny u nás velmi závisí na lokalitě a konkrétní odrůdě. Někde vymrzá, jinde roste spolehlivě. Používá se do skalek nebo drobných plůtků. Než si ji nasadíme do zahrady, vyplatí se konzultace se zkušeným zahradníkem o dané lokalitě. Pro delší plůtky a ornamenty určitě u nás zůstaňme věrni zimostrázu - buxusu, je to bezpečnější. Uplatňuje se také jako přenosná rostliny v nádobách místo buxusu, při vyšších mrazech se schovává do chráněných prostor.

 

 

 Ilex aquifolium ´Silver Queen´                             Ilex aquifolium

 

V západní Evropě a středomořských státech se nejčastěji používá cesmína na živé ploty, u nás se takto vysazuje jen v nejteplejších oblastech. Spíš se pěstuje jako solitéra nebo v malých skupinkách. Stálezelené cesmíny potřebují polostín, cesmína obecná a temná prospívají i ve stínu. Ideální je chráněné stanoviště a závětří. Velmi dobře rostou na místech orientovaných částečně k severu, kde nejsou zasaženy časným předjarním sluncem. Vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a živné, humusem bohaté půdy. Cesmína obecná potřebuje půdy lehčí a zásadité, doplňujeme jí mletý vápenec či dolomit. Ostatní žádají půdy mírně kyselé. Cesmíny u nás netrpí vážnějšími chorobami nebo škůdci. Když namrznou starší rostliny, dokonce až k zemi, většinou velmi dobře regenerují.  Mladé rostliny jsou zpočátku choulostivější, před zimou ke kořenům nahrneme vyšší nastýlku a rostliny zahalíme do béžové netkané textilie.

Cesmíny vysazujeme nejčastěji na jaře, aby do podzimu dobře zakořenily. Přihnojujeme je zjara některým z granulovaných dlouhodobě působících hnojiv. Stejně jako růže od poloviny léta nehnojíme, aby větve před zimou dobře vyzrály. Zimní slunce snadno popálí listy, zejména výrazně barevných kultivarů, proto je nejpozději od ledna stíníme.

V aktuální nabídce zahradnických center jsou cesmíny i nyní. Budou půvabnou vánoční dekorací v interiéru i okolí domu, mohou stylově nahradit také vánoční stromeček.  Zacházíme s nimi stejně jako s jehličnany v kontejnerech, které slouží jako vánoční stromky, postupně je aklimatizujeme. Nikdy je nedáme z bytu rovnou ven, zahubili bychom je. Samozřejmě mohou zůstat také venku. Se zatepleným kontejnerem krásně ozdobí okolí domu, terasu nebo balkon. Větévky s plody se používají do vánočních vazeb a společně s chvojím do okenních truhlíků.

Stálezelené neopadavé cesmíny představují skvělé, celoročně půvabné dřeviny.  Plody jsou posléze vítaným doplňkem ptačího jídelníčku.

 

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ