Zahrada

Žhavá novinka mezi růžemi

Červen je tradičně zasvěcen růžím, letos však přináší také zcela výjimečnou událost. Světový sortiment se rozrůstá o krásnou novou odrůdu Rosengräfin Marie Henriette. Vyšlechtila a uvádí ji proslulá německá firma Kordes, která patří k vrcholku růžařského světa. Křest růže proběhl  8. června 2013 na zámku Dolná Krupá (nedaleko slovenské Trnavy). Právě zde žila hraběnka Marie Henrieta Chotková, po které nese růže jméno. Založila a ošetřovala rozárium, které patřilo do trojice nejstarších v Evropě a řadilo se také na přední pozice velikostí, měla zde kolem 6000 rozmanitých růží! Byla uznávanou pěstitelkou a šlechtitelkou v Evropě, komunikovala i se zámořím.

  

Novinka je mnohokvětá záhonová růže, dorůstá do 80 cm a šíři má kolem 50 cm. Opakovaně kvete po celou sezonu až do příchodu mrazíků. Vyznačuje se skvělým zdravotním stavem a vysokou odolností vůči mrazu. K těmto vlastnostem se přidává ještě výrazná vůně. Zdravé a současně voňavé růže jsou raritou. Rosengräfin Marie Henriette má vzhled historické růže, ale kvete opakovaně po celou sezonu.  Květ je široký a plný, syté růžové barvy, krajkového vzhledu.

Uplatní se jako solitéra i ve skupinkách. Díky vysoké odolnosti vůči houbovým chorobám nevyžaduje postřiky. Růže je zařazena do skupiny Parfuma společně s voňavými růžemi Gräfin Diana (temně červené barvy s odstíny bordó) a Constanze Mozart (světlounce růžová).

 

Představení růže na Slovensku iniciovala a zaštítila firma Tvorsad z Trnavy, která se zabývá zahradní architekturou, péčí o zeleň a provozuje také jedno z předních zahradnických center. Právě zde jsou poprvé na světě růži k dispozici. (www. tvorsad.sk

První představení růže v ČR probíhá  13. června 2013 na zahájení výstavy Růžová zahrada v Lysé nad Labem (13.-  16. 6.), kde bude slavnostně uvedena a vystavena. Bude možno první exempláře také zakoupit.  Noví majitelé obdrží s rostlinou také pamětní list. Posléze bude Rosengräfin Marie Henriette v zahradnickém centru Chládek ve Střešovicích, kde se koná 20.- 23. 6. 2013 prodejní výstava růží a následuje zahradní centrum Hortis v Čáslavi od 13. 7. 2013.

www.nejkrasnejsi-ruze.cz

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ