Zahrada

Žluté jarní květy

Symbol jara v našich myslích většinou ztvárňují sněženky, ale pravidelně jim předchází vícero časných rostlin. Doprovází je žlutá, nezaměnitelná barva slunce a veselosti. Na pozadí ještě hnědé půdy a seschlého listí se zrcadlí v plné sytosti. Zjara přímo hřeje, pomáhá setřást chladné chmury a táhne nás ven.

Žlutá barva a všechny její teplé odstíny v sobě nesou silnou energii země a zrcadlení slunce. Často se ještě mezi sněhem objevují zelené, zatím bezlisté pruty jasmínu nahokvětého (Jasminum nudiflorum). Když nekvete, může připomínat poněkud strnulou hromádku houští, ale najednou se na holých nazelenalých prutech vyloupnou jednoduché a nesmírně voňavé kvítky. Tento keřík buď přepadá v převisech (sluší mu to na zídkách a skalce) anebo jej můžeme vyvazovat k opoře vzhůru jako popínavku. Trojice drobných sytě zelených lístků vyráží až později, krásu květů tedy nijak nezastíní. Oproti jemnému jasmínu představují vilíny statné keře. Na šedohnědých větvičkách se hned při prvním náznaku oteplení objevují nezaměnitelná klubíčka žlutých a oranžových květů, které navíc voní. Nebojí se ani mrazu, dokážou se sbalit a přečkat nepříznivé dny bez úhony, aby se při oteplení znova rozvinuly. Až později v sezoně vyrůstají listy tvarem podobné lísce, takže v předjaří nic nebrání pohledu na výjimečné květy.

Jasnými posly nastupujícího jara jsou ještě před sněženkami sytě žluté drobné talovíny (Eranthis sp.), které patří mezi první jarní rostliny a nejlépe se jim daří na skalkách nebo pod řídkými keři a listnatými stromy.

Jaro doma otevírají nádoby s primulkami (Primula x hybrida), až posléze od poloviny března se postupně objevují hlavičky veselých petrklíčů v trávníku (Primula elatior) nebo prvosenky na skalce (Primula acaulis, P. auricula) či v trvalkových partiích. Podle druhů kvetou po celé jaro do června. Najdete-li při procházce venku prvosenku jarní (Primula veris), nedobývejte ji hned lopatkou, je chráněná a rostliny seženete i prodejnách s trvalkami.

Hlaváček amurský (Adonis amurensis) není příliš známý, ale nezklame na skalce a v jarních partiích. Kvete v březnu, ale mnohdy předběhne i sněženky. Kvete navíc v době, kdy tradiční hlaváček jarní ještě odpočívá. Má výrazný lesklý žlutý květ o průměru až 5 cm.

Krokusy (Crocus sp.) už máme nějakou dobu doma rychlené v miskách a v průběhu března rozkvétají i na zahrádce. I zde, v partnerství s modrou, září žlutooranžové tóny. Na zahradě pěstujeme celou paletu vyšlechtěných kultivarů. V trávníku jejich listy s bílou čárkou uprostřed neposečte, rostlina by neměla čas nasbírat zásobní látky pro další sezonu. Vyčkejte, až sami zaschnou.

Mezi nepřehlédnutelné jarní květiny patří blatouchy (Caltha palustris), průvodci vlhkých míst. Hojně je potkáváme při procházkách, Málokterá zahrada má vlastní vodní tok, ale vystačíte s mokřadem, krásná je plnokvětá odrůda ´Multiplex´.

Zaručeně nesmíme přeskočit narcisy (Narcisus sp.), nejdříve se rozvíjí drobnokvěté, například Tète a Tète, které vykvétají dříve, než listy dosáhnou konečné délky. Také je nechte posléze v trávníku přirozeně zaschnout. Posléze otvírají velkokvěté narcisy prostor vyšším cibulovinám a střídají je tulipány.

Samozřejmě, jaro si nelze představit bez zlatice prostřední (Forsythia x intermedia), kterou zarputile po generace nazýváme zlatým deštěm, právě díky záplavě zlatožlutých květů, které rok co rok keře obalí. Mezi nejžádanější patří moderní odrůdy ´Goldrausch´ a ´Lynwood´. Vyberete si keře robustní i do malých zahrádek. Zlatice se používá jako solitéra i do živých plotů a abychom se nepřipravili ojarní krásu, stříháme ji až po odkvětu.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ