Zahrada

Pivoňka úzkolistá

Latinsky: Paeonia tenuifolia

Slovensky:

Čeleď: Paeoniaceae

Výsev: 2 - 4

Výsadba: 8 - 9

Kvetení: 4 - 5

Světlo: Slunce

Zálivka: Střídmá

Drobnější pivoňka vhodná především do skalek a na okraje záhonů.

V zemi má hlízovitě ztlostlé kořeny. Dorůstá výšky 20 – 60 cm, přičemž velikost rostlin je do značné míry dědičná. Stonek vyrůstá na jaře, listy jsou dělené ve velké množství úkrojků širokých obvykle 0,75 – 2 mm, spodní strana listů je sivá, lysá. Květy jsou tmavě červené, na stonku je vždy pouze jeden květ. Velikost květu je 6 – 8 cm. Nitky a prašníky žluté, pestíky bývají většinou 3, jsou hustě červeně chlupatý. Svým vzhledem poněkud připomínají hlaváček jarní (Adonis vernalis) a proto je Angličané nazývají „Adonis paeony“.

V přírodě se vyskytuje planě v Bulharsku,  Rumunsku, východní Evropě, na Krymu, Gruzii a Ázerbajdžánu. Roste na kavylových stepích, suchých loukách, skalních výchozech či v porostech teplomilných křovin. Nikde není příliš hojná, je na červeném seznamu Bulharska, Maďarska, Rumunska, Ruska i Ukrajiny. Je vedená v příloze I. Bernské úmluvy o ochraně evropské flóry a fauny.

Vyžaduje dostatek slunce, nejlépe jižní polohu a sušší. Zem by měla být bohatá na živiny, ale ne s čerstvým humusem, lehká. Je plně mrazuvzdorná.

Množí se výsevem semen, která vyžadují chladovou stratifikaci a někdy i rok či dva přeléhají.  Možné je také dělení starších trsů.

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ