Zahrada

Dozrávání lagenárie

Dobrý den, prosím Vás o radu. Dostala jsem semínka lagenárie, vyrostla mi krásná rostlina se spoustou obrovských plodů. Chtěla jsem se zeptat, kdy se plody na dekoraci sbírají? Nechávají se uschnout na rostlině nebo se trhají dřív a nechávají se doschnout až potom? A musí se před uschnutím nějak vydlabat?

                                                                                                                                                                   M. Bernášková                                                                                                                                 

Doporučujeme plody lagenárie nechat vyzrát co nejvíce. Jejich povrchová vrstva musí být pevná až dřevnatá. Vyzrálý plod vysušíte bez vydlabávání. Po vysušení pak drží pěkně tvar a chrastí v něm jen semena. Často však stihnou plně vyzrát jen první plody.

Paní Bernáškovou jsme požádali o zaslání fotografií jejích výpěstků. Poslala nám je i s dalším vysvětlením. Moc děkujeme

 

Lagenárie mi prorostla oknem ve skleníku a obsadila střechu. Během léta jsem už asi 50 m šlahounů odstříhala, ale moc jí to nevadilo. Je tam okolo sedm velkých a ani ještě nevím kolik menších plodů. Jsem z toho nadšená, ale manželovi jsem musela slíbit, že už jí do skleníku nikdy nedám :-)

 

Na snímku je kromě bujného růstu vidět i základní rozlišovací znak mezi lagenáriemi a tykvemi. Lagenárie mají na rozdíl od tykví bílé květy.

 

 

Po sklizni se pěstitelka ozvala ještě jednou a poslala nám další foto a napsala: Musela jsem už plody otrhat. Když přišly mrazíky, už se neudržely, tak doufám, že mi doma vyschnou. Ta největší váží skoro 5 kg, ostatní jsou něco málo přes kilo.

Trvanlivost plodu a jeho vyschnutí bude záležet na tom, jak povrchová vrstva stihla vyzrát.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ