Zahrada

Indiánská okurka

Kousek od místa, kde máme zahradu, se objevila rostlina s menšími chlupatými tykvičkami. Bujně roste po keřích. Můžete napsat, co je to za rostlinu?

                                                                                                                                      Děkuji, F. B. Pacov

 

Rostlina opravdu patří mezi rostliny tykvovité a její název je štětinec laločnatý (Echinocystis lobata), slov. ježatec laločnatý, angl. Wild Cucumber. Někdy se také nazývá indiánská okurka. Tato rostlina pochází ze Severní Ameriky. U nás byla poprvé zaregistrována v roce 1911. Od té doby se šíří v pobřežních křovinách, v lemech lužních lesů, ale také na rumištích, plotech apod. Dává přednost slunným místům s vlhčí půdou. Patří k invazním rostlinám, u kterých se dá předpokládat další šíření, hlavně podél vodních toků. To podporují i různí pěstitelé, kteří ji využívají na zakrytí plotů, zídek apod. Roste mimořádně rychle. Její škodlivost je hlavně v tom, že narušuje naše domácí rostlinná společenstva a může vytlačovat některé naše druhy.

Je to jednoletá liána, která tvoří až sedmimetrové výhony s úponky. Má pětilaločné listy. Kvete během léta až do září smetanovými až nazelenalými květy. Elipsoidní tykvičky 4-6 cm dlouhé jsou štětinaté, při dozrání semen se na konci otevírají. O semenech se uvádí, že mají halucinogenní účinky.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ