Zahrada

Péče o africké fialky v zimě

V jednom z tištěných měsíčníků věnovaných kromě jiného i zahradě se čtenářka zeptala, co má udělat s africkou fialkou, která jí začala odcházet. Dozvěděla se kromě jiného i informace, které se už po generace opisují, aniž by je někdo ověřil nebo vyzkoušel.

Rostlina prý kvete prakticky celoročně.

Pravdou je, že africké fialky mají dvě výraznější období, kdy nekvetou nebo kvetou méně. Záleží ovšem na podmínkách, stáří rostliny a také na kultivaru. Prvním obdobím, kdy rostliny kvetení omezují, je zima. Nedostatek světla přiměje většinu rostlin k přestávce ve kvetení. Druhým obdobím je vrcholné léto. Rostliny, které jsou umístěny v místnostech, kde je za letních veder velké horko, přestanou kvést. Pokud je máte na severní straně domu, je situace jiná. V každém případě je musíte chránit před přímým slunečním zářením.

Souhlasit lze s tím, že rostliny mohou uhynout při přelití. Saintpaulie snášejí mnohem lépe přeschnutí než přelití. Po zálivce, pokud zůstane voda v misce, ji musíte odstranit. Nevhodné je rostliny rovněž zalévat, pokud je rostlina vystavena přílišnému horku nebo naopak zvýšenému chladu. Optimum je kolem 20 °C, což však nelze v některých případech zajistit.

Pokud rostlina začne chřadnout, dá se předpokládat, že to může být způsobeno nějakou houbovou chorobou. Doporučujeme ji vyjmout ze substrátu, odstranit všechny napadené části, řez ošetřit práškem z dřevěného uhlí a opět zasadit do nového substrátu. Přežití rostliny však zaručit nelze, záleží na míře napadení patogenními houbami.

 

Saintpaulia - africká fialka

 

Lepší je prý zalévat rostliny spodem do misky.

Toto je tradiční informace známá z mnoha příruček. Lepší to není, ovšem vzhledem ke tvaru listové růžice to může být pohodlnější. Osobně dávám přednost zálivce do květináče pod listy. Při pravidelné zálivce do misky soli rozpuštěné v půdě vzlínají vzhůru a vytvářejí po nějaké době nárůsty na povrchu půdy a na okraji květináče. Proto je zcela nutné aspoň občas rostlinu zalít vrchem, ovšem nikdy ne do růžice.

Velkou chybou prý bývá mlžení v suchých bytech.

Opět obvyklá obecná informace. Když si však uvědomíte, že původní botanické druhy saintpaulií rostou v tropických deštných lesích a na skalách poblíž vodopádů, kam se dostává jemný vodní aerosol, uvědomíte si, že informace zcela správná nebude. Pokud budete fialky opravdu pouze mlžit (nikoliv rosit) jemným aerosolem, nic zlého se jim nestane. Nesmíte je však hned potom vystavit slunci, přílišnému vedru, nebo naopak chladu. Očištění běžného prachu štětečkem je jistě bezpečnější. Fialku však v případě potřeby můžete i osprchovat a následně nechat oschnout. Na jejích listech nesmí voda dlouho stát. Nechte ji okapat. U citlivějších odrůd ji osušte třeba ubrouskem. Veškerá voda, kterou použijete k zálivce, mlžení nebo osprchování rostliny musí mít pokojovou teplotu! To znamená optimálně 20 °C.

Jsou případy, kdy rostlinu musíte prolít včetně tzv. srdéčka. Pokud rostlinu napadnou svilušky nebo roztočíci, nastává právě tento případ. Nebojte se roztok přípravku dostat do každého zákoutí rostliny. Pak ji nechte v teple okapat a oschnout.

Nevzhledné skvrny, které se na listech fialek mohou objevit, způsobuje studená voda a chladný vzduch z větrání. Pokud větráte v zimě a fialky máte v dosahu chladného vzduchu, riskujete podchlazení rostliny a skvrny. Pokud však máte v bytě parapety plné květin, zkrátka to některé při větrání odnesou. Větrat se občas musí. Nevětrejte na rostliny, když mrzne. Větrejte vydatně a krátce. Bíložluté skvrny na listech jsou estetická vada. Není to příjemné, ale tyto listy po zimě odrostou a další už budou opět pěkné.

 

Saintpaulia - africká fialka

 

Na závěr: Pokud máte velmi zajímavý kultivar fialky, kterého si ceníte a neradi byste o něho přišli, vypěstujte si z listu náhradníka jako pojistku. Pozor, u chimér to z listu nelze. Musíte použít květní stopku s listenem.

Máte-li nějaký problém s africkými fialkami nebo dalšími rostlinami, napište nám o tom, pokusíme se vám poradit. Kromě důkladného popisu problému je třeba poslat i fotografii.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ