Zahrada

Poškození plodů papriček

Dobrý den, děkuji za zajímavé stránky a pravidelné rady. Chtěla bych se zeptat, co je příčinou bílých a měkkých skvrn na pálivých papričkách. Mám je v truhlíku na balkoně. Po návratu z víkendu měly rostliny povadlé listy a několik plodů bylo takto poškozených. Žádné škudce jsem na rostlinách nepozorovala a po zalití se rostliny rychle vzpamatovaly.

Děkuji za odpověď, Jana R. Plzeň

 

Poškození plodů sluncem

 

 

Podle Vašeho popisu i snímku to vypadá na poškození sluncem, tedy abiotické poškození nazývané sluneční úžeh. Plody byly zřejmě původně schované pod listy. Když listy povadly, prudké slunce se dostalo na plody, které nebyly této intenzitě slunečního záření uvyklé, a poškodilo je to. Poslední dny byly navíc, co se týče slunečního záření, extrémní. Je to podobné, jako když pokojové rostliny vynesete ven na „letní byt“, ale nenecháte je zvyknout na venkovní podmínky včetně slunečního záření. Rovněž dojde k popálení listů. Doporučuji v těchto případech rostlin chránit třeba bílou netkanou textilií, která sluneční záření zmírní. Také pod ní tak rychle nevysychá půda v květináči nebo truhlíku.

 

Máte-li nějaký problém s rostlinami, napište nám o tom, pokusíme se vám poradit. Kromě důkladného popisu problému je třeba poslat i fotografii.

                                                                                                                   Váš tým Zahradního království

 

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ