Zahrada

Cibulky jako perličky

Mezi drobnými pěstiteli se najdou nejrůznější poklady, které by se velkopěstitelům nikdy nevyplatilo pěstovat. Jednou z takových rostlin je i cibule perlovka (Allium fistulosum). V regálech obchodů ji zcela jistě neuvidíte.

 

perlovka

 

Perlovka, perlová cibule nebo také cibule perlovka je zajímavá zelenina pocházející z oblastí východního Středomoří. Příbuzná je asi více póru než kuchyňské cibuli. Již první listy se výrazně liší od cibule zimní (tzv. sečky) i od pažitky. Jsou ploché, úzké až čárkovité, tmavě zeleně zbarvené. Nejspolehlivější množení perlovky je vegetativním způsobem. V půdě se vytvářejí shluky bílých, většinou kulovitých až mírně oválných cibulek. V jednom trsu jich může být až padesát. Většina nedosahuje velikosti 5 mm, část je však větších. Sklizeň musí být včasná, nejčastěji v první polovině července, aby cibulky při sklizni ještě držely pohromadě a nezačaly prorůstat. Část sklizně si hned dáme stranou a vysazujeme hned během srpna. Do zimy se vytvoří listy. Tato cibulka nemá žádné zvláštní nároky ani na podnebí ani na půdní podmínky. Hodí se k nakládání.

 

 

Máte zkušenosti s nějakou zajímavou a málo pěstovanou zeleninou? Napište nám o tom. Nejzajímavější příspěvek doplněný fotografií odměníme knihou z nakladatelství Euromedia Group k.s. Knihy z tohoto nakladatelství najdete na www.bux.cz

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ